Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել Ջավախքի Դիլիսկա գյուղի 19-րդ դարի առաջին կեսին կառուցված Սուրբ Սարգիս եկեղեցու վերաբացման եւ վերաօծման արարողությունը:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ վերաբացման արարողությանը ներկա են եղել Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հրաչ Սիլվանյանը, Դիլիսկայի, Ախալքալաքի եւ մոտակա գյուղերի բազմաթիվ բնակիչներ, Վրաստանի հայկական կառույցների ղեկավարներ:
Վերաօծման արարողությունը կատարել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
Նշենք, որ Դիլիսկայի Սբ. Սարգիս եկեղեցու վերանորոգումն իրականացվել է բարերար Սամվել Նահատակյանի նախաձեռնությամբ եւ միջոցներով:

Церемония открытия и освящения армянского монастыря Св.Саргис, построенного в первой половине 19-го века, прошла сегодня, 9 декабря, в поселке Дилиска в Джавахке.
Как сообщили Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, на церемонии присутствовали посол Армении в Грузии Грач Силванян, руководители армянских структур в Грузии, многие жители поселков Дилиска и города Ахалкалаки.
Церемония освещения была проведена главой епархии Армянской апостольской церкви в Грузии епископом Вазгеном Мирзаханяном. Реконструкция монастыря была реализована на средства благотворителя Самвела Наатакяна.