Քաղբանտարկյալների պաշտպանության գործում այսօր իրավապաշտպանները միասնություն չեն ցուցաբերում: Դեկտեմբերի 9-ին «Մարդու իրավունքները Հայաստանում. քաղբանտարկյալների հիմնահարցերը» թեմայով քննարկման ժամանակ այսպիսի կարծիք հայտնեց «Իրավունքի եւ ազատության կենտրոնի» ղեկավար Վարդան Հարությունյանը: Վերջինիս համոզմամբ, Հայաստանի իրավապաշտպանական դաշտի պառակտման պատճառը 2008 թվականի նախագահական ընտրություններն են եղել:
Հարությունյանը պատմեց, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից հետո շատ իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ զանգել եւ օգնություն են առաջարկել քաղբանտարկյալների պաշտպանության հարցում, սակայն արդեն ամսվա վերջին այդ զանգերը դադարել են:
Հարությունյանի տվյալներով՝ Հայաստանում այսօր կա 15 քաղբանտարկյալ: Նրանց գերակշիռ մասը ընդդիմության ներկայացուցիչներ են, որոնք մարտի 1-2-ի իրադարձություններից հետո ձերբակալվել են իրենց քաղաքական հայացքների համար: Իրավապաշտպանը նաեւ չի բացառում, որ իշխանությունները բանտերում քաղբանտարկյալներին ճնշելու համար օգտագործում են քրեական հեղինակություններին:
Հիշեցնենք, որ 2008թ. հետընտրական իրադարձություններից հետո տեղի ունեցած ոստիկանության եւ խաղաղ ցուցարարների բախումների ժամանակ զոհվեցին 10 հոգի: Սպանությունների համար որեւէ մեկն առ այսօր պատասխանատվություն չի կրել:

Human rights activists are not united in defending political prisoners now, Vardan Harutyunyan, Head of the Law and Freedom Center, stated at the discussion “Human rights in Armenia: political prisoners’ problems” today. He is sure last year’s presidential election caused a split in the human rights protection sector in Armenia.
He reported that immediately after the March 1, 2008, events representatives of human rights NGOs offered their help in protecting political prisoners’ rights, but they ceased to do so by the end of the month.
Harutyunyan informed the participants of 15 political prisoners in Armenia. Most of them are Opposition members arrested after the March 1-2 events last year for their political beliefs.
NEWS.am reminds readers that last year’s presidential election was followed by riots and demonstrators’ clashes with police, which claimed ten lives. No one has so far been held responsible for the murders.