Թուրքիայի արտգործնախարարությունը «ծովահենություն» և «նավագնացության ազատության սկզբունքի խախտում» է որակել «Գլոբալ Սումուդ ֆլոտիլիա. Երկրորդ առաքելություն» (Global Sumud Flotilla - The Second Mission) խմբի նկատմամբ Իսրայելի գործողությունները։ Նավը մարդասիրական օգնություն է տեղափոխել դեպի Գազայի հատված։
Գերատեսչության հայտարարության մեջ, մասնավորապես, նշված է. «Միջազգային ջրերում մարդասիրական օգնություն տեղափոխող «Գլոբալ Սումուդ» ֆլոտիլիայի վրա Իսրայելի հարձակումը ծովահենության դրսևորում է։ Թիրախավորելով այս նավախումբը, որի նպատակն էր աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել Գազայում տիրող հումանիտար աղետի վրա, Իսրայելը ոտնահարել է թե՛ մարդկային արժեքները, թե՛ միջազգային իրավունքի նորմերը։ Այս ագրեսիան նաև բացահայտ ոտնձգություն է միջազգային ջրերում իրականացվող նավագնացության ազատության սկզբունքի դեմ»։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը միջազգային հանրությանը կոչ է արել «միասնական դիրքորոշում որդեգրել Իսրայելի այս ապօրինի գործողության դեմ»։ Նախարարությունը նաև հավելել է, որ այլ երկրների հետ համատեղ ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ քայլերը՝ նավերում գտնվող Թուրքիայի և մյուս պետությունների քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար։
Այս թեմային անդրադարձել է նաև ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Օնջու Քեչելին՝ հայտնելով, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Հական Ֆիդանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսպանիայի իր գործընկերոջ՝ Խոսե Մանուել Ալբարեսի հետ։ «Զրույցի ընթացքում շեշտվել է, որ Կրետե կղզու ափերից ոչ հեռու՝ բաց ծովում, իսրայելական ուժերի անօրինական միջամտությունը վտանգել է տարբեր ազգությունների բազմաթիվ խաղաղ բնակիչների կյանքը և խախտել միջազգային իրավունքը։ Կողմերն ընդգծել են, որ միջազգային հանրությունը պետք է միասնական պատասխան տա այս ապօրինության դեմ», — X-ի իր էջում գրել է դիվանագետը։

МИД Турции назвал актом пиратства и нарушением принципа свободы судоходства действия израильских сил против судов направляющейся в сектор Газа гуманитарной флотилии, получившей название «Глобальная флотилия «Сумуд» - Вторая миссия» (Global Sumud Flotilla - The Second Mission).
«Нападение израильских сил в международных водах на «Глобальную флотилию «Сумуд», сформированную для доставки гуманитарной помощи в Газу, является актом пиратства. Израиль попрал гуманитарные ценности и нарушил международное право, атаковав флотилию, которая пыталась привлечь внимание к гуманитарной катастрофе в Газе. Эта агрессия со стороны Израиля также нарушает принцип свободы судоходства в международных водах», - говорится в заявлении дипведомства.
МИД призвал «международное сообщество занять единую позицию против этого противоправного действия Израиля». «Вместе с другими странами предпринимаются все необходимые шаги в отношении ситуации с нашими гражданами и другими пассажирами на борту судов флотилии», - указали в МИД.
Официальный представитель МИД страны Онджу Кечели в свою очередь сообщил, что министр иностранных дел Турции Хакан Фидан обсудил по телефону ситуацию с флотилией с коллегой из Испании Хосе Мануэлем Альбаресом. «В ходе беседы было подчеркнуто, что незаконное вмешательство израильских сил в открытом море в отношении флотилии у берегов Крита подвергло риску жизни множества гражданских лиц из разных народов и нарушило международное право. Было отмечено, что международное сообщество должно занять единую позицию в отношении этого незаконного вмешательства», - написал дипломат в Х.