Մեքսիկան և Եվրոպական միությունը (ԵՄ) մայիսի 22-ին Մեքսիկայի մայրաքաղաքում կայանալիք VIII երկկողմ գագաթաժողովի շրջանակում կստորագրեն ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր և միջանկյալ առևտրային համաձայնագիր։ Այս մասին նշվել է Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարարության հրապարակած կոմյունիկեում՝ երկրի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հեռախոսազրույցի արդյունքներով։
«Ակնկալվում է, որ գագաթաժողովի գլխավոր արդյունքներից մեկը կլինի «Մեքսիկայի և Եվրոպական միության միջև քաղաքական, տնտեսական և համագործակցության ոլորտներում ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագրի» (նորացված գլոբալ համաձայնագրի), ինչպես նաև միջանկյալ առևտրային համաձայնագրի ստորագրումը»,- նշվել է փաստաթղթում։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ նոր պայմանագիրը «կթարմացնի և կխորացնի քաղաքական, համագործակցային և տնտեսական հարաբերությունների գործող շրջանակները», որոնք սահմանվել էին 25 տարի առաջ։ «Համապարփակ բնույթ կրող այս համաձայնագիրը կամրապնդի հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում և հիմք կդնի ռազմավարական հատվածներում ավելի խոր համագործակցության համար՝ ի նպաստ երկու կողմերի կայուն զարգացման», - նշվել է տեքստում։
Եվրոպական միությունը հանդիպմանը կներկայացնեն Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, որոնց աշխատանքային ծրագիրը Մեքսիկայում կմեկնարկի մայիսի 21-ին։ Շեյնբաումն ու Կոշտան համաձայնել են, որ առաջիկա գագաթաժողովը «կդառնա երկկողմ հարաբերություններում վճռորոշ պահ և թույլ կտա ամրապնդել ռազմավարական գործընկերության նոր փուլը» Մեխիկոյի և Բրյուսելի միջև։

Mexico and the European Union (EU) will sign a strategic partnership agreement and an interim trade agreement during the 8th EU-Mexico Summit on May 22 in Mexico City. This was noted in a joint statement following a telephone conversation between the President of Mexico, Claudia Sheinbaum Pardo, and the President of the European Council, Antonio Costa.
“One of the main expected outcomes of the summit will be the signing of the Political, Economic and Cooperation Strategic Partnership Agreement between Mexico and the European Union (Modernised Global Agreement), and of the Interim Agreement on Trade, once the relevant internal procedures in the European Union have been completed,” the statement said.
The statement added that the new agreement “will update and deepen the existing framework for the political, cooperation and economic relationship established 25 years ago.”
"This comprehensive agreement will strengthen the relationship in all the areas it covers and lay the foundations for deeper collaboration in strategic sectors for sustainable development on both sides," the statement said.
The European Union will be represented at the meeting by the President of the European Council and by the President of the European Commission, Ursula von der Leyen, who will draw up a work agenda in Mexico as of May 21.
Also, Sheinbaum Pardo and Costa “agreed that the summit would be a decisive moment in the bilateral relationship and would consolidate a new stage in the strategic partnership between Mexico and the European Union.”