Մեքսիկան և Եվրոպական միությունը (ԵՄ) մայիսի 22-ին Մեքսիկայի մայրաքաղաքում կայանալիք VIII երկկողմ գագաթաժողովի շրջանակում կստորագրեն ռազմավարական գործընկերության համաձայնագիր և միջանկյալ առևտրային համաձայնագիր։ Այս մասին նշվել է Մեքսիկայի արտաքին գործերի նախարարության հրապարակած կոմյունիկեում՝ երկրի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումի և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի հեռախոսազրույցի արդյունքներով։
«Ակնկալվում է, որ գագաթաժողովի գլխավոր արդյունքներից մեկը կլինի «Մեքսիկայի և Եվրոպական միության միջև քաղաքական, տնտեսական և համագործակցության ոլորտներում ռազմավարական գործընկերության մասին համաձայնագրի» (նորացված գլոբալ համաձայնագրի), ինչպես նաև միջանկյալ առևտրային համաձայնագրի ստորագրումը»,- նշվել է փաստաթղթում։
Հայտարարության մեջ ընդգծվել է, որ նոր պայմանագիրը «կթարմացնի և կխորացնի քաղաքական, համագործակցային և տնտեսական հարաբերությունների գործող շրջանակները», որոնք սահմանվել էին 25 տարի առաջ։ «Համապարփակ բնույթ կրող այս համաձայնագիրը կամրապնդի հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում և հիմք կդնի ռազմավարական հատվածներում ավելի խոր համագործակցության համար՝ ի նպաստ երկու կողմերի կայուն զարգացման», - նշվել է տեքստում։
Եվրոպական միությունը հանդիպմանը կներկայացնեն Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը, որոնց աշխատանքային ծրագիրը Մեքսիկայում կմեկնարկի մայիսի 21-ին։ Շեյնբաումն ու Կոշտան համաձայնել են, որ առաջիկա գագաթաժողովը «կդառնա երկկողմ հարաբերություններում վճռորոշ պահ և թույլ կտա ամրապնդել ռազմավարական գործընկերության նոր փուլը» Մեխիկոյի և Բրյուսելի միջև։

Мексика и Европейский союз (ЕС) подпишут соглашение о стратегическом партнерстве и промежуточное торговое соглашение в рамках VIII двустороннего саммита, который состоится 22 мая в мексиканской столице. Об этом говорится в коммюнике, опубликованном министерством иностранных дел Мексики по итогам телефонного разговора президента страны Клаудии Шейнбаум и председателя Европейского совета Антониу Кошты.
«Ожидается, что одним из главных результатов саммита станет подписание «Соглашения о стратегическом партнерстве в политической, экономической и кооперационной сферах между Мексикой и Европейским союзом» (обновленного глобального соглашения), а также промежуточного торгового соглашения», - указывается в документе.
В заявлении подчеркивается, что новый договор «обновит и углубит действующие рамки политических, кооперационных и экономических отношений», которые были установлены 25 лет назад. «Это соглашение, носящее всеобъемлющий характер, укрепит отношения во всех сферах и заложит основы для более глубокого сотрудничества в стратегических секторах для устойчивого развития обеих сторон», - отмечается в тексте.
Европейский союз на встрече будут представлять председатель Евросовета Антониу Кошта и глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, чья рабочая программа в Мексике начнется 21 мая. Шейнбаум и Кошта сошлись во мнении, что предстоящий саммит «станет решающим моментом в двусторонних отношениях и позволит консолидировать новый этап стратегического партнерства»между Мехико и Брюсселем.