Հայաստանի գլխավոր դատախազությունը պետք է հստակեցնի՝ արդյոք կա՞ն տվյալներ այսպես կոչված «բենզինային մաֆիայի» վերաբերյալ, որի մասին նախկինում խոսել էր հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Այս մասին մայիսի 6-ին Ազգային ժողովի նիստում՝ Հայաստանի գլխավոր դատախազության 2025 թվականի գործունեության հաշվետվության քննարկման ժամանակ, հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը՝ դիմելով գերատեսչության ղեկավար Աննա Վարդապետյանին։
Պատգամավորը հիշեցրել է, որ Փաշինյանը, ներկայացնելով կառավարության հաշվետվությունը, հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի տարածքով նավթամթերքների մատակարարումների բացումը վերջ է դրել երկարամյա «բենզինային մաֆիային», որը գործել է ինչպես Հայաստանի ներսում, այնպես էլ դրա սահմաններից դուրս։ «Կուզենայի հասկանալ՝ այդ մաֆիայի դեմ հարուցվա՞ծ են քրեական գործեր, որպեսզի պարզ լինի, թե ինչի վրա են հիմնված Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները», - հարցրել է Խաչատրյանը։
Ի պատասխան՝ Վարդապետյանը հայտարարել է, որ անհնար է «կինոսցենարի ոճով» պարզեցված պատասխան տալ։ «Դուք փորձում եք ինձ հրահրել անուններ հնչեցնելու, սակայն դրանք հայտնի են և պարբերաբար հրապարակվում են։ Վարույթում են գտնվում քրեական գործեր, որոնցում առկա են նախկին պաշտոնատար անձինք և նրանց հարազատները, որոնք օտարերկրյա հանցակիցների մասնակցությամբ գումար են դուրս բերել Հայաստանից», - ասել է նա։

Генпрокуратура Армении должна уточнить, имеются ли данные о так называемой «бензиновой мафии», о которой ранее говорил премьер-министр республики Никол Пашинян. Об этом на заседании Национального Собрания во время обсуждения отчета о деятельности Генеральной прокуратуры Армении за 2025 год заявил 6 мая депутат от оппозиционного блока «Армения» Артур Хачатрян, обращаясь к главе ведомства Анне Вардапетян.
15 апреля, напомнил депутат, Пашинян, представляя отчет Правительства, заявил, что открытие поставок нефтепродуктов через территорию Азербайджана положило конец многолетней «бензиновой мафии», действовавшей как внутри Армении, так и за ее пределами. «Хотелось бы понять, возбуждены ли уголовные дела против этой самой мафии. Нужна ясность: на чем основаны заявления Никола Пашиняна», - спросил Хачатрян.
В ответ Вардапетян заявила, что дать упрощенный ответ «в духе киносценария» невозможно. «Вы пытаетесь спровоцировать меня на озвучивание имен, однако они известны и регулярно публикуются. В производстве находятся уголовные дела, в которых фигурируют бывшие должностные лица и их родственники, выводившие средства из Армении при участии зарубежных соучастников», - сказала она.