Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 81-րդ տարեդարձի առթիվ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի առաջնորդներին, ինչպես նաև Վրաստանի և Մոլդովայի ժողովուրդներին։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը։
Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ «այս օրը մենք երախտագիտության ու հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր հայրերին ու պապերին, որոնք ուս ուսի կռվել են ռազմաճակատում և աշխատել թիկունքում՝ անգնահատելի զոհողությունների ու զրկանքների գնով մոտեցնելով երկար սպասված Հաղթանակը նացիստական զավթիչների նկատմամբ»։
Օտարերկրյա պետությունների առաջնորդներին և քաղաքացիներին ուղղված շնորհավորական ուղերձներում Ռուսաստանի նախագահը փոխանցել է ջերմ շնորհավորանքներ և Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին ու թիկունքի աշխատողներին ուղղված անկեղծ երախտագիտության խոսքեր՝ մաղթելով նրանց առողջություն, հոգու կորով և երկարակեցություն։

По случаю 81-й годовщины Победы в Великой Отечественной войне президент России Владимир Путин направил поздравительные послания лидерам Азербайджана, Армении, Белоруссии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Абхазии, Южной Осетии, а также народам Грузии и Молдавии. Послание опубликовано на сайте президента РФ.
Президент России подчеркнул, что «в этот день мы воздаём дань благодарности и уважения нашим отцам и дедам, которые плечом к плечу сражались на фронте и трудились в тылу, ценой неисчислимых жертв и лишений приближая долгожданную Победу над нацистскими захватчиками».
В поздравительных посланиях лидерам и гражданам зарубежных государств президент России передал сердечные поздравления и слова искренней признательности ветеранам Великой Отечественной войны и труженикам тыла, пожелал им доброго здоровья, бодрости духа и долголетия.