Հայրենական մեծ պատերազմում Հաղթանակի 81-րդ տարեդարձի առթիվ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Ադրբեջանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի առաջնորդներին, ինչպես նաև Վրաստանի և Մոլդովայի ժողովուրդներին։ Այս մասին հայտնել է ՌԴ նախագահի պաշտոնական կայքը։
Ռուսաստանի նախագահն ընդգծել է, որ «այս օրը մենք երախտագիտության ու հարգանքի տուրք ենք մատուցում մեր հայրերին ու պապերին, որոնք ուս ուսի կռվել են ռազմաճակատում և աշխատել թիկունքում՝ անգնահատելի զոհողությունների ու զրկանքների գնով մոտեցնելով երկար սպասված Հաղթանակը նացիստական զավթիչների նկատմամբ»։
Օտարերկրյա պետությունների առաջնորդներին և քաղաքացիներին ուղղված շնորհավորական ուղերձներում Ռուսաստանի նախագահը փոխանցել է ջերմ շնորհավորանքներ և Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին ու թիկունքի աշխատողներին ուղղված անկեղծ երախտագիտության խոսքեր՝ մաղթելով նրանց առողջություն, հոգու կորով և երկարակեցություն։

Russian President Vladimir Putin sent greetings to the leaders of Azerbaijan, Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, Uzbekistan, Abkhazia, South Ossetia, as well as to the peoples of Georgia and Moldova, on the 81st anniversary of Victory in the Great Patriotic War, the Kremlin reports.
The Russian President emphasized that “on this day, we acknowledge our gratitude and respect to our fathers and grandfathers who fought shoulder to shoulder in the lines and worked tirelessly on the home front, who, through immeasurable sacrifice and hardship, brought the long-awaited victory over the Nazi invaders ever closer.”
In his messages of greeting to foreign leaders and citizens, the Russian president “warmly congratulated the Great Patriotic War veterans and home front workers, sincerely thanking them and wishing them good health, high spirits, and a long life.”