ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի շփումների հաճախականությունը կախված է հիմնական հարցերում առաջընթացից, սակայն առայժմ այդ հարցում խնդիրներ կան։ Երկրների միջև հարաբերությունների առաջխաղացման գործում բարդություններ կան, լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախարարն ու պետքարտուղարը՝ իրենց կարգավիճակի և դիրքի բերումով, քննարկում են ամենախոշոր, կարևորագույն ու առանցքային հարցերը։ Դրանց քննարկման հաճախականությունը կախված է նաև նրանից՝ մենք առաջ շարժվո՞ւմ ենք, թե՞ ոչ։ Առաջընթացի հարցում վիճակը ծանր է, դժվար։ Բայց կա նաև հակառակ կախվածությունը․ առաջընթացը շփումների ածանցյալն է։ Այստեղ գոյություն ունի մեկի և մյուսի հավասարակշռություն։
Կարծում եմ՝ պետք չէ ինչ-որ թաքնված իմաստներ փնտրել նրանում, որ շփումները տեղի են ունենում այս կամ այն հաճախականությամբ։ Միևնույն է, միմյանց ազդակներ փոխանցելու հնարավորություն կա։ Կարևորն այն է, որ գործն առաջ գնա։ Իսկ այս հարցում խնդիրներ կան»,- նշել է փոխնախարարը։
Լավրովի և Ռուբիոյի վերջին հեռախոսազրույցը կայացել է մայիսի 5-ին։ Այդ ժամանակ դիվանագիտական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկել են միջազգային հարցեր, ռուս-ամերիկյան հարաբերությունները, ինչպես նաև երկկողմ շփումների ժամանակացույցը։

Частота контактов главы МИД РФ Сергея Лаврова с госсекретарем США Марко Рубио зависит от прогресса по основным вопросам, пока с этим туго. С продвижением в отношениях между странами есть проблемы, заявил журналистам замглавы МИД РФ Сергей Рябков, передаёт ТАСС.
«Министр и госсекретарь в силу своего статуса, своего положения обсуждают крупнейшие, важнейшие, центровые вопросы. Частота их обсуждения зависит в том числе от того, движемся мы вперед или нет. С движением туго, трудно. Но есть и обратная зависимость: движение - это производная контактов. Есть баланс того и другого.
Я думаю, что не нужно искать какие-то скрытые смыслы в том, что контакты происходят с некоей частотой. Все равно есть возможность доносить сигналы друг до друга. Главное, чтобы дело двигалось. С этим проблемы», - отметил замминистра.
Последний телефонный разговор Лаврова и Рубио состоялся 5 мая. Тогда главы дипломатических ведомств обсудили международные дела, российско-американские отношения, а также график двусторонних контактов.