ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը շաբաթավերջին իր ազգային անվտանգության թիմի հետ խորհրդակցություն է անցկացրել, հանդիպումը վերաբերել է Իրանի նկատմամբ Վաշինգտոնի հնարավոր հետագա քայլերին, հայտնել է CNN հեռուստաընկերությունը։
Նրա տվյալներով՝ խորհրդակցությունը տեղի է ունեցել ամերիկացի առաջնորդի՝ Վիրջինիա նահանգում գտնվող գոլֆ-ակումբում։ Հանդիպմանը, ի թիվս այլոց, մասնակցել են փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն, ԿՀՎ ղեկավար Ջոն Ռեթքլիֆը և ամերիկյան վարչակազմի ղեկավարի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը։
Նշվում է, որ Սպիտակ տան ղեկավարը, ինչպես ակնկալվում է, շաբաթվա ընթացքում կրկին կհանդիպի ազգային անվտանգության թիմի ներկայացուցիչների հետ։
CNN-ը նշում է, որ Փենտագոնը մի քանի ծրագիր է պատրաստել Իրանի դեմ հարվածներ հասցնելու վերաբերյալ, եթե Թրամփը որոշում ընդունի վերսկսել ռազմական գործողությունները Իսլամական Հանրապետության դեմ։ Թիրախների ցանկում, գրում է CNN-ը, ներառված են իրանական էներգետիկայի և ենթակառուցվածքների օբյեկտներ։

Президент США Дональд Трамп на выходных провел совещание со своей командой по национальной безопасности, встреча касалась возможных дальнейших действий Вашингтона в отношении Ирана, сообщила телекомпания CNN.
По ее сведениям, совещание прошло в гольф-клубе американского лидера в штате Вирджиния. На встрече в числе прочих присутствовали вице-президент Джей Ди Вэнс, госсекретарь Марко Рубио, глава ЦРУ Джон Рэтклифф и спецпосланник главы американской администрации Стив Уиткофф.
Отмечается, что глава Белого дома, как ожидается, проведет повторную встречу с представителями команды по национальной безопасности в течение недели.
Телекомпания указывает, что Пентагон подготовил несколько планов относительно нанесения ударов по Ирану на случай, если Трамп примет решение о возобновлении боевых действий против исламской республики. В список целей, пишет CNN, входят объекты иранской энергетики и инфраструктуры.