ԱՄՆ-ն, Մեծ Բրիտանիան և Ավստրալիան համաձայնել են փոխել AUKUS ծրագրի պարամետրերը, որը Կանբերրային ամերիկյան արտադրության ատոմային սուզանավերի փոխանցում է նախատեսում, հայտնում է AFP-ն։
Թարմացված սխեմայի համաձայն, Ավստրալիան կստանա Virginia դասի երեք սուզանավ՝ բացառապես ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի կազմում արդեն շահագործվողներից։ Ավելի վաղ ենթադրվում էր, որ փաթեթը կներառի երկու օգտագործված և մեկ նոր սուզանավ։
Ավստրալիայի պաշտպանության նախարար Ռիչարդ Մարլեսը ճշգրտումն անվանել է «ավելի ծախսարդյունավետ» և նախագծի իրականացումը հեշտացնող որոշում։ Ըստ նրա, բարդ և թանկարժեք համաձայնագրի շրջանակում առաջնահերթություն է դառնում «բարդության նվազեցումն ու արդյունավետության բարձրացումը»։ «Սա իսկապես ավելի շահավետ է ծախսերի տեսանկյունից։
Մենք փորձում ենք ծրագրի իրականացման յուրաքանչյուր փուլում ընտրել ամենախնայող լուծումները», — հայտարարել է նա։ Երեք երկրների պաշտպանության նախարարների համատեղ հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի գործող կազմից սուզանավերի միասնական տիպի անցումը թույլ կտա պարզեցնել լոգիստիկան, սպասարկումն ու մատակարարման շղթաները։
AUKUS ծրագիրը մնում է Ավստրալիայի պաշտպանական ռազմավարության առանցքային տարրը, սակայն դրա արժեքը գնահատվում է տասնյակ միլիարդավոր դոլարներով և քննարկումներ է առաջացնում թե՛ ԱՄՆ-ում, թե՛ դաշնակիցների շրջանում։

США, Великобритания и Австралия договорились изменить параметры программы AUKUS, предусматривающей передачу Канберре атомных подводных лодок американского производства, сообщает AFP.
По обновлённой схеме Австралия получит три подлодки класса Virginia исключительно из числа уже находящихся в эксплуатации в составе ВМС США. Ранее предполагалось, что пакет будет включать две подержанные и одну новую субмарину.
Министр обороны Австралии Ричард Марлес назвал корректировку «более экономически эффективным» и упрощающим реализацию проекта решением. По его словам, в рамках сложного и дорогостоящего соглашения приоритетом становится «снижение сложности и повышение эффективности». «Это действительно более выгодно с точки зрения затрат.
Мы пытаемся выбрать наиболее экономичные решения на каждом этапе реализации программы», — заявил он. В совместном заявлении министров обороны трёх стран отмечается, что переход к единому типу подлодок из действующего состава ВМС США позволит упростить логистику, обслуживание и цепочки поставок.
Программа AUKUS остаётся ключевым элементом оборонной стратегии Австралии, однако её стоимость оценивается в десятки миллиардов долларов и вызывает дискуссии как в США, так и среди союзников.