Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հարված է հասցրել ամերիկյան ռազմական բազային, որտեղից ավելի վաղ հարվածներ էին իրականացվել իրանական Սիրիկ կղզում գտնվող օբյեկտների ուղղությամբ։ Կորպուսի հայտարարությունը հունիսի 1-ին Telegram-ի իր ալիքում հրապարակել է իրանական պետական IRIB հեռառադիոընկերությունը։
«ԱՄՆ բանակի ագրեսիայից հետո Հորմոզգան նահանգում գտնվող Սիրիկ կղզու նկատմամբ, մեկ ժամ առաջ ԻՀՊԿ-ի Օդատիեզերական ուժերի կործանիչները հարված հասցրին այն ավիաբազային, որտեղից իրականացվել էր ագրեսիան, և նշանակված թիրախները ոչնչացվել են», — ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ եթե իրանական տարածքի նկատմամբ հարվածները կրկնվեն, պատասխան միջոցները կլինեն «լիովին այլ», իսկ պատասխանատվությունը կընկնի ԱՄՆ-ի վրա։
ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) ավելի վաղ նույն օրը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին։ Գերատեսչությունում նշել էին, որ ամերիկյան կործանիչների հարվածի հետևանքով ոչնչացվել են իրանական հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) միջոցները, ցամաքային կառավարման կետը և երկու հարվածային անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ)։

The Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) of Iran has struck a US military base from which attacks were earlier launched on Iranian facilities on Sirik Island. The IRGC’s respective statement was posted on its Telegram channel Monday by the Iranian state-run IRIB television and radio company.
“Following the US military’s aggression on Sirik island in Hormozgan Province, an hour ago, the IRGC Aerospace Force fighter jets struck the [US] airbase from which the aggression was launched, and the designated targets were destroyed,” the report said.
It is noted that if the strikes on Iranian territory are repeated, the response will be "completely different", and the responsibility will fall on the US.
The US Central Command (CENTCOM) announced earlier on Monday that the United States had carried out strikes on several facilities in Iran. CENTCOM noted that the strikes by American fighters had destroyed Iranian air defenses, a ground control point, and two attack drones.