Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը (ԻՀՊԿ) հարված է հասցրել ամերիկյան ռազմական բազային, որտեղից ավելի վաղ հարվածներ էին իրականացվել իրանական Սիրիկ կղզում գտնվող օբյեկտների ուղղությամբ։ Կորպուսի հայտարարությունը հունիսի 1-ին Telegram-ի իր ալիքում հրապարակել է իրանական պետական IRIB հեռառադիոընկերությունը։
«ԱՄՆ բանակի ագրեսիայից հետո Հորմոզգան նահանգում գտնվող Սիրիկ կղզու նկատմամբ, մեկ ժամ առաջ ԻՀՊԿ-ի Օդատիեզերական ուժերի կործանիչները հարված հասցրին այն ավիաբազային, որտեղից իրականացվել էր ագրեսիան, և նշանակված թիրախները ոչնչացվել են», — ասվում է հրապարակման մեջ։
Նշվում է, որ եթե իրանական տարածքի նկատմամբ հարվածները կրկնվեն, պատասխան միջոցները կլինեն «լիովին այլ», իսկ պատասխանատվությունը կընկնի ԱՄՆ-ի վրա։
ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM) ավելի վաղ նույն օրը հայտնել էր, որ Միացյալ Նահանգները հարվածներ է հասցրել Իրանի տարածքում գտնվող օբյեկտներին։ Գերատեսչությունում նշել էին, որ ամերիկյան կործանիչների հարվածի հետևանքով ոչնչացվել են իրանական հակաօդային պաշտպանության (ՀՕՊ) միջոցները, ցամաքային կառավարման կետը և երկու հարվածային անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ)։

Корпус стражей исламской революции (КСИР) Ирана совершил атаку по американской военной базе, с которой ранее осуществлялись удары по объектам на иранском острове Сирик. Заявление корпуса 1 июня привела иранская гостелерадиокомпания IRIB в Telegram-канале.
«Вслед за агрессией армии США на острове Сирик, расположенном в провинции Хормозган, час назад, истребители Воздушно-космических сил КСИР нанесли удар по авиабазе, с которой исходила агрессия, и намеченные цели были уничтожены», — говорится в публикации.
Отмечается, что в случае повторения ударов по иранской территории ответные меры будут «совершенно иными», а ответственность ляжет на США.
Центральное командование вооруженных сил (ВС) США ранее в этот день сообщало, что Соединенные Штаты нанесли удары по объектам на территории Ирана. В ведомстве отметили, что в результате удара американских истребителей были уничтожены иранские средства противовоздушной обороны (ПВО), наземный пункт управления и два ударных беспилотных летательных аппарата (БПЛА).