Սա ևս մի կարևոր քայլ է խաղաղ, անվտանգ ու բարկեցիկ Հայաստանի և տարածաշրջանի ՀՀ-ԱՄՆ տեսլականի իրականացման գործում։ Այսպես է գնահատել ՀՀ ԱԳՆ-ն «Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին» շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը։
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ-ն և ԱՄՆ-ն ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ են «Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության և բարգավաճման» նախագծի (ԹՐԻՓՓ) վերաբերյալ ռազմավարական համագործակցության մասին» շրջանակային համաձայնագիրը։
Հետամուտ լինելով Երևանում մայիսի 26-ին ձեռք բերված պայմանավորվածության կյանքի կոչմանը՝ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Համաձայնագիրը ստորագրել են հեռավար: Հունիսի 1-ին համաձայնագիրը ստորագրվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից Վաշինգտոնում, հունիսի 4-ին՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի կողմից Երևանում։
Սա ևս մի կարևոր քայլ է խաղաղ, անվտանգ ու բարկեցիկ Հայաստանի և տարածաշրջանի ՀՀ-ԱՄՆ տեսլականի իրականացման գործում։
Հաջորդիվ, Հայաստանը և ԱՄՆ հետևողական կլինեն Համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական ընթացակարգերի իրականացմանը՝ նպատակ ունենալով առավել սեղմ ժամկետում ապահովել տեղում ԹՐԻՓՓ-ի իրագործումը»,- նշում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։

Armenia and the US have signed the Framework Agreement between the Republic of Armenia and the United States of America on Strategic Cooperation Concerning the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), the Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Armenia informed in a statement Thursday.
“Pursuant to the implementation of the understanding reached in Yerevan on May 26, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan and U.S. Secretary of State Marco Rubio signed the Agreement remotely. The Agreement was signed by the U.S. Secretary of State in Washington on June 1, and by the Foreign Minister of Armenia in Yerevan on June 4.
This is another important step in realizing the Armenia-US vision of a peaceful, secure, and prosperous Armenia and region.
Subsequently, Armenia and the United States will work consistently to complete the necessary domestic procedures for the Agreement’s entry into force, with the aim of ensuring the implementation of TRIPP on the ground within the shortest possible timeframe,” the Armenian MFA added
The full text of the Agreement was published on the website of the Armenian Ministry of Foreign Affairs on May 26 and is available here.