Իրանի փոխարտգործնախարար իրավական և միջազգային հարցերով Քազեմ Ղարիբաբադին հայտարարել է, որ Իրանի տարածքին ԱՄՆ-ի հասցրած վերջին հարվածները փաստացիորեն նշանակում են հրադադարի ռեժիմի «լիակատար և կոպիտ չեղարկում»։
X սոցիալական ցանցի իր հրապարակման մեջ նա մեկնաբանել է ԱՄՆ զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության (CENTCOM) հայտարարությունները, որոնցում Վաշինգտոնի գործողություններն անվանվել էին «ինքնապաշտպանություն»։ Իրանցի դիվանագետը նշել է, որ նման ձևակերպումն իրավական ուժ չունի։
Ղարիբաբադին նշել է, որ միջազգային իրավունքում ագրեսոր պետությունը ձևակերպումների փոփոխման միջոցով չի կարող խուսափել իր գործողությունների հետևանքներից, իսկ ռազմական ագրեսիան «բառային մանիպուլյացիաների» պատճառով օրինական չի դառնում։
Նա ընդգծել է, որ Իրանի զինված ուժերը «վճռականորեն կդիմակայեն ցանկացած ագրեսիայի» և պատրաստ են «խիստ, հեղինակավոր և զղջում պարտադրող պատասխանի»՝ պաշտպանելով «երկրի տարածքի յուրաքանչյուր սանտիմետրը»։
Նա նախազգուշացրել է նաև, որ անօրինական և վտանգավոր գործողությունների հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կընկնի ԱՄՆ-ի և ցանկացած այն կողմերի վրա, որոնք մասնակցում, աջակցում կամ օգնում են այդ գործողություններին։

Заместитель министра иностранных дел Ирана по правовым и международным вопросам Казем Гарибабади заявил, что последние удары США по территории Ирана фактически означают «полное и грубое аннулирование» режима прекращения огня.
В публикации в соцсети X он прокомментировал заявления американского Центрального командования ВС США (CENTCOM), в которых действия Вашингтона были названы «самообороной». По словам иранского дипломата, такая формулировка не имеет юридической силы.
Гарибабади отметил, что в международном праве государство-агрессор не может избежать последствий своих действий путём смены формулировок, а военная агрессия не становится законной из-за «словесных манипуляций».
Он подчеркнул, что вооружённые силы Ирана будут «решительно противостоять любой агрессии» и готовы к «жёсткому, авторитетному и вынуждающему к сожалениям ответу», защищая «каждый сантиметр территории страны».
Также он предупредил, что вся ответственность за последствия, по его словам, «незаконных и опасных действий» ляжет на США и любые стороны, которые участвуют, содействуют или помогают этим операциям.