Առողջապահության նախարարությունը հիվանդանոցային բաժանմունքներ կբացի Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում։ Համապատասխան որոշումը կայացվել է Կառավարության հունիսի 25-ի նիստում։
Նախկինում բժշկական օգնության կարիք ունեցող կալանավորներին տեղափոխում էին Երևան՝ «Դատապարտյալների հիվանդանոց»։ Սակայն 2026 թվականի սկզբից այն փակվել է, քանի որ որոշվել է բուժումը կազմակերպել հենց տեղերում, որպեսզի դատապարտյալներին անընդհատ տեղափոխելու անհրաժեշտություն չլինի։
Ըստ այդմ՝ նման բաժանմունքներ կբացվեն «Երևան-Կենտրոն» (Նալբանդյան փողոցում գտնվող), ինչպես նաև «Նուբարաշեն», «Արմավիր», «Վանաձոր», «Արթիկ», «Աբովյան» և «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկներում։

Министерство здравоохранения откроет больничные отделения в уголовно-исполнительных учреждениях Армении. Соответствующее решение принято на заседании Правительства 25 июня.
Ранее заключенных, нуждающихся в медицинской помощи, перемещали в Ереван – в Централизованную больницу для осужденных. Однако с начала 2026 года она была упразднена, так как лечение было решено проводить на местах, чтобы сократить количество процедур по перевозке заключенных.
Соответственно, такие отделения откроют в пенитенциарном учреждении «Ереван-Кентрон» (на улице Налбандяна), а также в УИУ «Нубарашен», «Армавир», «Ванадзор», «Артик», «Абовян» и «Горис».