Թուրքիան հունիսի 30-ին՝ երկրի մայրաքաղաք Անկարայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից մի քանի օր առաջ, կընդունի Եվրոպական միության բարձրաստիճան պատվիրակությանը, այդ թվում՝ միավորման գլխավոր դիվանագետին, հաղորդում է Hurriyet Daily News-ը։
ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Կայա Կալասը, ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը և ներքին գործերի հանձնակատար Մագնուս Բրունները հունիսի 30-ին Անկարայում բանակցություններ են նախատեսել։
Ակնկալվում է, որ պատվիրակությունը հանդիպումներ կանցկացնի Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի, գանձապետարանի և ֆինանսների նախարար Մեհմեթ Շիմշեքի, ինչպես նաև տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուի հետ։
Թուրքական լրատվական գործակալության տվյալներով, սպասվում է, որ բանակցությունները կգործեն որպես ոչ ֆորմալ, իսկ արդյունքում նման կլինեն ընդլայնված Բարձր քաղաքական երկխոսության, և հնարավոր է՝ իրենց կարևորությամբ նույնիսկ գերազանցեն դրան։
Քննարկումները, հավանաբար, կընդգրկեն հարցերի լայն շրջանակ՝ Մերձավոր Արևելքից և Ուկրաինայից մինչև տրանսպորտային կապակցվածություն, ԵՄ ընդլայնում, միգրացիա և վիզային ռեժիմի ազատականացում։
Այցը դիտարկվում է որպես կարևոր քայլ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում, որին ԵՄ-ն համարում է առանցքային գործընկեր՝ բազմաթիվ ուղղություններով համագործակցության համար։ Անկարան նույնպես մեծ նշանակություն է տալիս փոխգործակցությանը։
Վերջին շրջանում ԵՄ-ն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նկատմամբ որդեգրել է ավելի լայն մոտեցում՝ չնայած երկրի վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի վերջին զեկույցով պայմանավորված լարվածությանը։ Փոփոխվող աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ԵՄ-ն ավելի ու ավելի է գիտակցում ընդհանուր մարտահրավերների շուրջ Անկարայի հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ ձգտելով ավելի խոր փոխգործակցության փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում։
Թեև անդամակցության գործընթացը, որը կենտրոնացած է մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության և օրենքի գերակայության վրա, փաստացի կանգ է առել, ԵՄ-ն շարունակում է Թուրքիայի հետ փոխգործակցության այլընտրանքային ձևաչափեր փնտրել, որպեսզի խուսափի հարաբերությունների լիակատար խզումից։
Թուրքիան, իր հերթին, ԵՄ-ի հետ հարաբերությունները դիտարկում է որպես ռազմավարական կարևորություն ունեցող և հանդես է գալիս ընդհանուր շահերի վրա հիմնված կառուցողական շրջանակի օգտին։

Турция примет высокопоставленную делегацию Европейского союза, включая главного дипломата блока, 30 июня — за несколько дней до саммита НАТО в столице страны Анкаре, сообщает Hurriyet Daily News.
Глава дипломатии ЕС Кая Каллас, комиссар по вопросам расширения Марта Кос и комиссар по внутренним делам Магнус Бруннер запланировали переговоры в Анкаре 30 июня.
Ожидается, что делегация проведёт встречи с министром иностранных дел Турции Хаканом Фиданом, министром казначейства и финансов Мехметом Шимшеком и министром транспорта и инфраструктуры Абдулкадыром Уралоглу.
По данным турецкого агентства, переговоры, как ожидается, будут функционировать как неформальный, фактически расширенный Высокий политический диалог и потенциально могут даже превзойти его по значимости.
Обсуждения, вероятно, охватят широкий круг вопросов — от Ближнего Востока и Украины до транспортной связанности, расширения ЕС, миграции и либерализации визового режима.
Визит рассматривается как важный шаг в отношениях с Турцией, которую ЕС считает ключевым партнёром для сотрудничества по множеству направлений. Анкара также придаёт большое значение взаимодействию.
ЕС в последнее время принял более широкий подход к отношениям с Турцией, несмотря на напряжённость, вызванную последним докладом Европарламента по стране. В условиях меняющейся геополитической обстановки ЕС всё больше признаёт необходимость сотрудничества с Анкарой по общим вызовам, стремясь к более глубокому взаимодействию в сферах взаимного интереса.
Хотя процесс вступления, сосредоточенный на правах человека, демократии и верховенстве закона, фактически застопорился, ЕС продолжает искать альтернативные форматы взаимодействия с Турцией, чтобы избежать полного разрыва отношений.
Турция, со своей стороны, рассматривает отношения с ЕС как стратегически важные и выступает за конструктивную рамку, основанную на общих интересах.