ԱՄՆ-ն ու Իրանը պայմանավորվել են դադարեցնել միմյանց վրա հարձակումները, քանի որ երկու կողմերն էլ ծրագրում են երեքշաբթի հանդիպել Կատարի մայրաքաղաքում՝ Հորմուզի նեղուցի շուրջ իրենց վեճը կարգավորելու համար, հաղորդում է Axios պարբերականը։
Ինչպես ընդգծում է լրատվամիջոցը, հրադադարը ընդամենը 11 օր է շարունակվում, սակայն դրա հիմքերն արդեն սասանվել են երկու կողմից հարվածների վերսկսման և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ պատերազմը վերսկսելու ու «սկսածը ավարտին հասցնելու» սպառնալիքի պատճառով։
«Մենք որոշել ենք դադարեցնել ամբողջ կինետիկ ակտիվությունը»,- Axios-ին հայտնել է ամերիկացի բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ օգտագործելով ռազմական տերմին, որը նշանակում է հարվածներ և այլ հարձակումներ։
ԱՄՆ մեկ այլ պաշտոնյա Axios-ին հայտնել է, որ երկու կողմերը «այս պահին» կդադարեցնեն բանակցությունները, և որ «նավերը կարող են ազատ տեղաշարժվել», մինչ տեխնիկական բանակցությունները կշարունակվեն։ Երկու ամերիկացի պաշտոնյաներն ու երրորդ իրազեկ աղբյուրը հաստատել են երեքշաբթի նախատեսված հանդիպումը։
Փոխըմբռնման հուշագրի համաձայն, Իրանը պարտավորվել է գործադրել բոլոր ջանքերը՝ նեղուցով առևտրային նավերի անվտանգ անցումն ապահովելու համար։
Իր հերթին ԱՄՆ-ն հանել է իրանական նավահանգիստների շրջափակումը։ Անցյալ շաբաթ Շվեյցարիայում կայացած բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ պատվիրակությունը՝ փոխնախագահ Վենսի գլխավորությամբ, Իրանի հետ պայմանավորվել է ԱՄՆ զինվորականների և ԻՀՊԿ-ի (Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուս)՝ Իրանի ռազմական հրամանատարության միջև «թեժ գիծ» ստեղծելու շուրջ՝ նեղուցում շարժը համակարգելու համար։
Axios-ի տեղեկություններով, շաբաթ օրվա դրությամբ «թեժ գիծը» դեռևս չէր գործում, նույնիսկ այն ժամանակ, երբ Իրանը կրկին սկսել էր հայտարարել, որ նավերը պետք է համաձայնեցնեն անցումը։
Ինչպես հայտնել է բանակցությունների ընթացքին ծանոթ աղբյուրը, սկզբնապես նախատեսվում էր, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունները կկայանան երեքշաբթի Շվեյցարիայում։
Հակամարտության սրման պատճառով դրանք տեղափոխվել են այլ վայր և կենտրոնացել են Հորմուզի նեղուցի վրա։ Ամերիկացի պաշտոնյայի և իրազեկ աղբյուրի տեղեկությամբ, սպասվում է, որ բանակցություններին կմասնակցի Նիք Ստյուարտը, որը ղեկավարում է ԱՄՆ տեխնիկական թիմը։

The US and Iran agreed to stop attacking each other, as the two sides plan to meet Tuesday in Qatar's capital to work out their dispute over the Strait of Hormuz, Axios reports.
The ceasefire is barely 11 days old and already on shaky ground with renewed strikes by both sides and US President Donald Trump's threat to restart the war and "complete the job."
They have decided to stop all kinetic activity, a senior US official told Axios, using a military term that refers to strikes and other attacks.
Another US official told Axios that the two sides would suspend talks for now and that ships can move freely through the Strait of Hormuz while technical talks continue.
The two US officials and a third source familiar with the matter confirmed the meeting scheduled for Tuesday.
Under the memorandum of understanding, Iran has committed to make every effort to ensure the safe passage of commercial ships through the Strait of Hormuz.
In turn, the US has lifted its blockade of Iranian ports.
During talks in Switzerland last week, the US delegation led by Vice President JD Vance reached an agreement with Iran to establish a hotline between the US military and the Iranian military command of the Islamic Revolutionary Guard Corps to coordinate movement through the Strait of Hormuz.
According to Axios, the hotline was still not operational as of Saturday, even as Iran began to announce again that ships must agree with Tehran the passage through the strait.
The talks on Iran's nuclear program were originally scheduled to take place in Switzerland on Tuesday, a source familiar with the talks said.
But the talks have been moved to a different location due to the escalation of the conflict and are now focused on the Strait of Hormuz. Nick Stewart, who heads the US technical team, is expected to attend the talks, according to a US official and a source familiar with the talks.