Հռոմի Լևոն XIV պապը երեքշաբթի դիմել է ավանդապաշտ կաթոլիկների անջատված խմբին՝ կոչ անելով հրաժարվել առանց Սուրբ Աթոռի համաձայնության նոր եպիսկոպոսներ ձեռնադրելու ծրագրերից՝ նման գործողություններն անվանելով հերձվածողական արարք և «բացառիկ ծանրության մեղք», հայտնում է Associated Press-ը։
«Ես աղերսում եմ ձեզ և հորդորում ի սրտե. խնդրում եմ, կանգ առե՛ք և հետ քաշվե՛ք»,- գրել է քահանայապետը Սուրբ Պիոս X միաբանության (SSPX) ղեկավար, քահանա Դավիդե Պալյարանիին ուղղված նամակում։
Նամակն ուղարկվել է Շվեյցարիայի Էկոն քաղաքում գտնվող միաբանության ճեմարանում չորս նոր եպիսկոպոսների նախատեսված ձեռնադրությունից մեկ օր առաջ։ Ըստ կանոնական իրավունքի՝ նման գործողություններն առանց Պապի հավանության դիտարկվում են որպես պառակտում և ինքնաբերաբար հանգեցնում են բանադրանքի ինչպես ձեռնադրված եպիսկոպոսների, այնպես էլ ծիսակարգը կատարող եպիսկոպոսի համար։
Սուրբ Պիոս X միաբանությունը ստեղծվել է ի հակակշիռ 1960-ական թվականների Վատիկանի Երկրորդ ժողովի բարեփոխումների, որոնք էականորեն փոխեցին Կաթոլիկ եկեղեցու հարաբերություններն այլ կրոնների ու աշխարհականների հետ, ինչպես նաև թույլատրեցին պատարագի անցկացումն ազգային լեզուներով՝ լատիներենի փոխարեն։
1988 թվականին SSPX-ի հիմնադիր արքեպիսկոպոս Մարսել Լեֆևրն արդեն իսկ կատարել էր չորս եպիսկոպոսի ձեռնադրություն՝ առանց Պապի համաձայնության, ինչը հանգեցրել էր նրա և նոր եպիսկոպոսների բանադրանքի։ Կազմակերպությունը մինչ օրս Կաթոլիկ եկեղեցում պաշտոնական կանոնական կարգավիճակ չունի։
Վատիկանը նախազգուշացրել է, որ նմանատիպ ճակատագիր կարող է սպասվել նաև ձեռնադրության ներկայիս մասնակիցներին։
Իր նամակում Լևոն XIV Պապը կրկին երկխոսություն է առաջարկել և հայտարարել, որ այդ գործողությունների շարունակումը վնաս կհասցնի հավատացյալների հոգևոր բարօրությանը։
«Ես կոչ եմ անում ձեզ խորհել հոտի հոգևոր բարօրության մասին, քանի որ այս պառակտիչ արարքը հավատացյալներին կզրկի սրբազան խորհուրդներին օրինական, իսկ որոշ դեպքերում նույնիսկ վավերական հասանելիությունից»,- ընդգծել է նա։
Չնայած երկարամյա հակամարտությանը՝ SSPX-ը շարունակում է գոյություն ունենալ և ընդլայնվել՝ կաթոլիկության մեջ ներկայացնելով զուգահեռ ավանդապաշտական կառույց, որը կողմնորոշված է դեպի Վատիկանի Երկրորդ ժողովից առաջ եղած վարդապետությունները։ Ըստ հենց կազմակերպության տվյալների՝ այն ներառում է շուրջ 50 ազգություններ ներկայացնող 2 եպիսկոպոս, 751 քահանա, 264 ճեմարանական, 145 եղբայր, 88 ուխտավոր և 250 քույր։

Папа Римский Лев XIV во вторник обратился к отколовшейся группе традиционалистских католиков с призывом отказаться от планов рукоположить новых епископов без согласия Святого Престола, назвав такие действия схизматическим актом и «грехом исключительной тяжести», сообщает Associated Press.
«Я умоляю вас и прошу от всего сердца: пожалуйста, остановитесь и отступите!» — написал понтифик в письме к священнику Давиде Паглиарани, настоятелю Общества святого Пия X (SSPX).
Письмо было направлено за день до запланированного рукоположения четырёх новых епископов в семинарии общества в городе Экон в Швейцарии. Согласно каноническому праву, подобные действия без одобрения папы рассматриваются как раскол и автоматически влекут отлучение от церкви как для рукоположённых епископов, так и для совершающего обряд епископа.
Общество святого Пия X было создано в противовес реформам Второго Ватиканского собора 1960-х годов, который существенно изменил отношения Католической церкви с другими религиями и мирянами, а также разрешил проведение мессы на национальных языках вместо латинского.
В 1988 году основатель SSPX архиепископ Марсель Лефевр уже совершил рукоположение четырёх епископов без согласия папы, что привело к его отлучению от церкви вместе с новыми епископами. Организация до сих пор не имеет официального канонического статуса в Католической церкви.
Ватикан предупредил, что аналогичная судьба может постигнуть и нынешних участников рукоположения.
В своём письме папа Лев XIV вновь предложил диалог и заявил, что продолжение этих действий нанесёт ущерб духовному благу верующих.
«Я призываю вас тщательно подумать о духовном благе паствы, потому что этот раскольнический акт лишит верующих законного, а в некоторых случаях даже действительного доступа к таинствам», — подчеркнул он.
Несмотря на давний конфликт, SSPX продолжает существовать и расширяться, представляя собой параллельную традиционалистскую структуру в католицизме, ориентированную на доктрины до Второго Ватиканского собора. По данным самой организации, она включает 2 епископа, 751 священника, 264 семинариста, 145 братьев, 88 облатов и 250 сестёр, представляющих около 50 национальностей.