Իսրայելի իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ Հորմուզի նեղուցի խնդիրը լուծելու ձգտման ֆոնին ԱՄՆ-ը կհրաժարվի Իրանի միջուկային ծրագրի կարգավորման հարցից, որն ընթացիկ հակամարտությունում կենսական նշանակություն ունի հրեական պետության համար։ Այս մասին հայտնում է «Al-Monitor» պորտալը՝ հղում անելով Իսրայելի ղեկավարության իր աղբյուրներին։
Ինչպես նշել են պորտալի զրուցակիցները, ամերիկյան կողմը վերջին շաբաթներին հետաքրքրություն չի ցուցաբերում իրանական միջուկային հարցի լուծման նկատմամբ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մի քանի անգամ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին է հայտնել իր մտահոգությունները՝ այս խնդրի շուրջ Վաշինգտոնի անգործության վերաբերյալ։
«Ամբողջ ուշադրությունը սևեռված է Հորմուզի նեղուցի վրա։ Ոչ ոք չի խոսում միջուկային խնդրի մասին։ Սա մեզ համար հնարավոր վատագույն սցենարն է։ Նա մի քանի անգամ փորձել է համոզել Թրամփին, բայց ոչինչ չի ստացվել»,- նշել է պորտալի աղբյուրներից մեկը։ Ինչպես հավելում է «Al-Monitor»-ը, Նեթանյահուն ծրագրում է հուլիսի 19-ին բանակցություններ վարել Թրամփի հետ և փորձել համոզել ԱՄՆ առաջնորդին կենտրոնանալ Իրանի միջուկային ու հրթիռային ծրագրերի հարցերի վրա։

Israeli authorities fear that, amid efforts to resolve the issue of the Strait of Hormuz, the United States may abandon attempts to settle the issue of Iran’s nuclear program, which is the main concern for the Jewish state in the current conflict. This was reported by the Al-Monitor portal, citing sources in the Israeli leadership.
As the portal’s sources noted, the American side has shown no interest in resolving the Iranian nuclear issue in recent weeks. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has repeatedly expressed to U.S. President Donald Trump his concerns about Washington’s inaction on this matter.
“All attention is focused on the Strait of Hormuz. No one is talking about the nuclear issue. This is the worst possible scenario for us. He tried to convince Trump more than once, but nothing came of it,” one of the portal’s sources said. As Al-Monitor notes, Netanyahu plans to hold talks with Trump on July 19 and try to persuade the American leader to focus on the issues of Iran’s nuclear and missile programs.