Իսրայելի իշխանությունները մտավախություն ունեն, որ Հորմուզի նեղուցի խնդիրը լուծելու ձգտման ֆոնին ԱՄՆ-ը կհրաժարվի Իրանի միջուկային ծրագրի կարգավորման հարցից, որն ընթացիկ հակամարտությունում կենսական նշանակություն ունի հրեական պետության համար։ Այս մասին հայտնում է «Al-Monitor» պորտալը՝ հղում անելով Իսրայելի ղեկավարության իր աղբյուրներին։
Ինչպես նշել են պորտալի զրուցակիցները, ամերիկյան կողմը վերջին շաբաթներին հետաքրքրություն չի ցուցաբերում իրանական միջուկային հարցի լուծման նկատմամբ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն մի քանի անգամ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին է հայտնել իր մտահոգությունները՝ այս խնդրի շուրջ Վաշինգտոնի անգործության վերաբերյալ։
«Ամբողջ ուշադրությունը սևեռված է Հորմուզի նեղուցի վրա։ Ոչ ոք չի խոսում միջուկային խնդրի մասին։ Սա մեզ համար հնարավոր վատագույն սցենարն է։ Նա մի քանի անգամ փորձել է համոզել Թրամփին, բայց ոչինչ չի ստացվել»,- նշել է պորտալի աղբյուրներից մեկը։ Ինչպես հավելում է «Al-Monitor»-ը, Նեթանյահուն ծրագրում է հուլիսի 19-ին բանակցություններ վարել Թրամփի հետ և փորձել համոզել ԱՄՆ առաջնորդին կենտրոնանալ Իրանի միջուկային ու հրթիռային ծրագրերի հարցերի վրա։

Власти Израиля опасаются, что на фоне стремления решить проблему Ормузского пролива США откажутся от урегулирования вопроса ядерной программы Ирана, который является основным для еврейского государства в текущем конфликте. Об этом со ссылкой на источники в израильском руководстве сообщил портал Al-Monitor.
Как отметили собеседники портала, американская сторона в последние недели не проявляет интереса к решению иранского ядерного вопроса. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху несколько раз выражал президенту США Дональду Трампу свои опасения относительно бездействия Вашингтона по данной проблеме.
«Все внимание приковано к Ормузскому проливу. Никто не говорит о ядерной проблеме. Это худший из возможных сценариев для нас.  Он пытался убедить Трампа не раз, но ничего не получилось», - указал один из источников портала. Как отмечает Al-Monitor, Нетаньяху планирует провести переговоры с Трампом 19 июля и попытаться убедить американского лидера сосредоточиться на вопросах ядерной и ракетной программ Ирана.