Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև որպես միջնորդ հանդես եկող երկրները առաջարկել են 10-օրյա հրադադարի ռեժիմ սահմանել՝ ժամանակավոր համաձայնագրի վերականգնման ուղիները քննարկելու համար։ Այս մասին, հղում անելով իրանական աղբյուրին, հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ «միջնորդները Իրանին են փոխանցել ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի դեէսկալացիայի առաջարկը, որը նախատեսում է 10-օրյա կրակի դադարեցում»։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության հերթական ալիքը սկսվել է հուլիսի 8-ին, երբ Միացյալ Նահանգները, Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից ի վեր, առաջին անգամ հարվածներ է հասցրել իրանական տարածքին։ ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ այդ հարձակումը պատասխան է եղել Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի վրա հասցված հարվածին։ Նույն օրը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ զինադադարի դադարեցման մասին։
Թեհրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Մերձավոր Արևելքի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ Բահրեյնի, Քուվեյթի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Կատարի և Իորդանիայի տարածքներում գտնվող ամերիկյան օբյեկտներին։

Countries acting as mediators between Iran and the United States have proposed introducing a 10-day ceasefire to discuss ways to restore the temporary agreement. Reuters reported this, citing an Iranian source.
According to the news agency, “the mediators conveyed to Iran a proposal to de-escalate the war with the U.S., which provides for a 10-day ceasefire.”
The latest round of escalating tensions between the U.S. and Iran began on July 8, when the United States struck Iranian territory for the first time since Washington and Tehran signed a memorandum of understanding. The U.S. said the attack was in response to a strike on a commercial vessel in the Strait of Hormuz. On the same day, U.S. President Donald Trump announced the end of the truce with Iran.
Tehran responded by striking American targets across the Middle East, including in Bahrain, Kuwait, the United Arab Emirates, Qatar, and Jordan.