Իրանի և Միացյալ Նահանգների միջև որպես միջնորդ հանդես եկող երկրները առաջարկել են 10-օրյա հրադադարի ռեժիմ սահմանել՝ ժամանակավոր համաձայնագրի վերականգնման ուղիները քննարկելու համար։ Այս մասին, հղում անելով իրանական աղբյուրին, հայտնում է Reuters գործակալությունը։
Լրատվամիջոցի փոխանցմամբ՝ «միջնորդները Իրանին են փոխանցել ԱՄՆ-ի հետ պատերազմի դեէսկալացիայի առաջարկը, որը նախատեսում է 10-օրյա կրակի դադարեցում»։
ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև լարվածության հերթական ալիքը սկսվել է հուլիսի 8-ին, երբ Միացյալ Նահանգները, Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումից ի վեր, առաջին անգամ հարվածներ է հասցրել իրանական տարածքին։ ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ այդ հարձակումը պատասխան է եղել Հորմուզի նեղուցում առևտրային նավի վրա հասցված հարվածին։ Նույն օրը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Իրանի հետ զինադադարի դադարեցման մասին։
Թեհրանը պատասխան հարվածներ է հասցրել Մերձավոր Արևելքի ողջ տարածքում, այդ թվում՝ Բահրեյնի, Քուվեյթի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների, Կատարի և Իորդանիայի տարածքներում գտնվող ամերիկյան օբյեկտներին։

Страны, выступающие посредниками между Ираном и Соединенными Штатами, предложили ввести 10-дневный режим прекращения огня для обсуждения способов восстановления временного соглашения. Об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на иранский источник.
По данным информагентства, «посредники передали Ирану предложение по деэскалации войны с США, которое предусматривает 10-дневное прекращение огня».
Очередной виток эскалации напряженности между США и Ираном начался 8 июля, когда Соединенные Штаты впервые нанесли удары по иранской территории с момента подписания Вашингтоном и Тегераном меморандума о взаимопонимании. США заявили, что эта атака стала ответом на удар по коммерческому судну в Ормузском проливе. В тот же день президент США Дональд Трамп объявил о прекращении перемирия с Ираном.
Тегеран ответил нанесением ударов по американским объектам по всему Ближнему Востоку, включая территории Бахрейна, Кувейта, Объединенных Арабских Эмиратов, Катара и Иордании.