Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը հայտնել է կառավարության կազմում առաջին կադրային փոփոխությունների մասին և նշել, որ առաջիկայում կլինեն նոր վերադասավորումներ։
Դաշնային կանցլերի գրասենյակի ղեկավար Թորստեն Ֆրային կփոխարինի առողջապահության նախարար Նինա Վարկենը, որը կդառնա այս գերատեսչության առաջին կին ղեկավարը։ Ֆրայը, իր հերթին, Բունդեսթագում կզբաղեցնի ՔԴՄ/ՔՍՄ խմբակցության ղեկավարի պաշտոնը՝ հրաժարական տված Յենս Շպանի փոխարեն։
Գերմանիայի առողջապահության նախարար կդառնա ՔԴՄ գլխավոր քարտուղար Քարսթեն Լինեմանը։ Բացի այդ, Գերմանիայի կանցլերի գրասենյակում դաշնային կենտրոնի և երկրամասերի միջև կապերի հարցերով պետական նախարար Միխայել Մայսթերին կփոխարինի թվայնացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Ֆիլիպ Ամթորը։
Մերցը նշել է, որ կառավարության կազմում նոր փոփոխությունների մասին կհայտարարվի ավելի ուշ՝ անհրաժեշտ խորհրդակցություններից հետո։

Канцлер Германии Фридрих Мерц объявил о первых кадровых изменениях в правительстве и заявил, что в дальнейшем последуют новые перестановки.
Главу Ведомства федерального канцлера Торстена Фрая сменит министр здравоохранения Нина Варкен, которая станет первой женщиной во главе этого ведомства. Фрай, в свою очередь, займет пост руководителя фракции ХДС/ХСС в Бундестаге вместо ушедшего в отставку Йенса Шпана.
Министром здравоохранения Германии станет генеральный секретарь ХДС Карстен Линнеманн. Также государственный министр по связям между федеральным центром и землями в Ведомстве канцлера ФРГ Михаэля Майстера будет заменен парламентским статс-секретарем Минцифры Филиппом Амтором.
Мерц отметил, что новые изменения в составе правительства будут объявлены позднее после необходимых консультаций.