ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պահանջել է վճռականորեն պայքարել արևմտյան երկրների կողմից տանկերների զավթման փորձերի դեմ, ինչպես դա անում են ծովահենների դեպքում, հաղորդում է «Интерфакс»-ը։
«Ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ նման դեպքերում (ռուսաստանյան նավատորմի վրա ազդեցություն գործադրելու փորձերի ժամանակ), իհարկե, պետք է գործել զգուշորեն՝ միջազգային ծովային իրավունքի շրջանակում, բայց վճռականորեն՝ այնպես, ինչպես պետք է պայքարել ծովահենության և ծովահենների դեմ», — ասել է նա։
Պուտինը ընդգծել է. «Հույս ունեմ ձեր արդյունավետ աշխատանքի վրա այս ուղղությամբ՝ մեր նավատորմի պաշտպանության հարցում»։

Президент РФ Владимир Путин потребовал решительно бороться с попытками захвата западными странами танкеров, как это делают с пиратами, передает «Интерфакс».
«Я хочу обратить ваше внимание на то, что в таких случаях (при попытках воздействия на российский флот), конечно, нужно действовать аккуратно в рамках международного морского права, но решительно — так, как и нужно бороться с пиратством и с пиратами», — сказал он.
Путин подчеркнул: «Надеюсь на вашу эффективную работу по этому направлению — по прикрытию нашего флота».