ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ հետախուզության վարչության երկրորդ բաժնում օպերատիվ տվյալներ էին ստացվել, որ Երևան-Սևան մայրուղում գործող, վառելիքի մանրածախ առևտրով զբաղվող ընկերությունը՝ գործունեության արդյունքում իրացումից ստացված հասույթներն ամբողջությամբ չի արտացոլում հարկային մարմին ներկայացվող հարկային հաշվարկներում։ Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից։
ՀՕՀ վարչության աշխատակիցները ձեռնարկել և  իրականացրել են ծավալուն օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ:  Ընկերության գազալցակայաններում տեղադրված լիցքավորման աշտարակներից դուրս են բերվել  և հետազոտվել են իրացման վերաբերյալ տվյալները: Միաժամանակ ուսումնասիրվել են նաև վաճառքի հաշվառման մատյաններն ու սևագիր գրառումներ պարունակող տետրերը։ Ձեռք բերված տվյալները համադրվել են ՊԵԿ տեղեկատվական բազայում առկա նույն ժամանակաշրջանների վերաբերյալ հարկային հաշվարկների տվյալների հետ:  Պարզվել է, որ ընկերության կողմից 2022-2026 թթ-ին սեղմած բնական գազի, հեղուկ գազի, բենզինի և դիզելային վառելիքի վաճառքների մասով թերհայտարարագրվել է շուրջ 600 մլն դրամի իրացման շրջանառություն։ Արդյունքում չի հաշվարկվել և պետական բյուջե չի վճարվել շուրջ 210 մլն ՀՀ դրամ։
Նշված փաստի առթիվ առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ներկայացվել ՀՀ քննչական կոմիտեի տնտեսական հանցագործությունների և մաքսանենգությունների քննության գլխավոր վարչություն, որտեղ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածով  նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։
Կոմիտեի հետաքննության և օպերատիվ-հետախուզության վարչությունը շարունակում է անհրաժեշտ միջոցառումներ ձեռնարկել ոչ միայն կատարված հանցագործությունների բացահայտման, այլև դրանք կանխելու ուղղությամբ, միաժամանակ հորդորում է տնտեսվարող սուբյեկտներին զերծ մնալ նման արատավոր վարքագծից և չկատարել ապօրինություններ, իսկ գնորդներին պարտադիր տրամադրել ՀԴՄ կտրոններ կամ օրենսդրությամբ սահմանված այլ հաշվարկային փաստաթղթեր։

В Армении выявлен случай крупномасштабного уклонения от уплаты налогов со стороны предприятия, работающего в секторе продажи топлива. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе Комитета государственных доходов.
КГД получил оперативные данные о том, что компания, занимающаяся розничной торговлей топлива на автотрассе Ереван – Севан, не в полном объеме отражала в налоговых расчетах доходы, полученные от реализации продукции.
Сотрудники ведомства провели масштабные оперативно-розыскные мероприятия. Из установленных на автогазозаправочных станциях компании топливораздаточных колонок были извлечены и исследованы данные о реализации топлива. Одновременно были изучены журналы учета продаж и тетради с черновыми записями.
Полученные сведения были сопоставлены с данными налоговых расчетов за аналогичные периоды, которые хранятся в информационной базе КГД. В результате было установлено, что в 2022-2026 годах компания занизила объем реализации сжатого природного газа, сжиженного газа, бензина и дизельного топлива примерно на 600 млн. драмов.
Вследствие этого в государственный бюджет не были начислены и перечислены около 210 млн. драмов. По данному факту в Главное управление по расследованию экономических преступлений и контрабанды Следственного комитета Республики Армения направлено сообщение о предполагаемом преступлении. На его основании по соответствующей статье Уголовного кодекса возбуждено уголовное производство.