Կանադայի Հայոց Թեմի Առաջնորդի և Թեմական Խորհուրդը հայտարարություն է տարածել․
«Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնավարության, կանոնական իրավասության և եկեղեցու ներքին գործերին պետական միջամտության անթույլատրելիության վերաբերյալ:
Կանադայի Հայոց Թեմի Առաջնորդ՝ Գերաշնորհ Տ. Աբգար Եպիսկոպոս Հովակիմյանը և Թեմական խորհուրդը հանդես են գալիս սույն պաշտոնական հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ և դատական մարմինների կողմից Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և Ծայրագույն Պատրիարքի նկատմամբ քրեական հետապնդում նախաձեռնելու որոշումը, որն առնչվում է բացառապես Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի ներքին կարգապահական, վարչական և եկեղեցական իրավասության շրջանակին։
Սույն հայտարարությամբ վերահաստատում ենք մեր հարգանքը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, սահմանադրական կարգի և պետական օրինական իշխանությունների նկատմամբ։ Միևնույն ժամանակ, ընդգծում ենք, որ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը համայն հայության օրինական ընտրված և օծյալ Սրբազան Հայրապետն է, որի հոգևոր ծառայությունն ու վարչական լիազորությունները կարգավորվում են Եկեղեցու սրբազան Ավանդությամբ, կանոններով և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներքին կանոնադրական կարգով։
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 18-րդ հոդվածով ճանաչվում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում, ինչպես նաև երաշխավորվում է Եկեղեցու ինքնակառավարման իրավունքը։ Այս սկզբունքը համահունչ է նաև միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին, մասնավորապես՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, Քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի համապատասխան դրույթներին, որոնք պաշտպանում են կրոնական կազմակերպությունների ինքնավարությունը և պարտավորեցնում պետությանը ձեռնպահ մնալ դրանց ներքին կյանքին միջամտելուց։
Հետևաբար, եկեղեցական կարգապահության, նվիրապետական կառուցվածքի կամ հոգևոր կառավարման հարցերը քրեական կամ քաղաքացիական իրավասության դաշտ տեղափոխելու ցանկացած փորձ իրավական սահմանների անհիմն կիրառում է, որը հակասում է պետություն–եկեղեցի հարաբերությունների ձևավորված սկզբունքներին և խախտում է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնավարության սահմանադրական ու միջազգային իրավական երաշխիքները։
Որպես Կանադայի քաղաքացիներ՝ մի երկրի, որի իրավակարգը հիմնված է իրավունքի գերակայության, սահմանադրական սկզբունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության վրա, վերահաստատում ենք այն համոզմունքը, որ պետական իշխանությունները պարտավոր են հարգել կրոնական կառույցների ինքնավարությունն ու ներքին անկախությունը։ Եկեղեցու ներքին կառավարմանն առնչվող հարցերով Հայ Եկեղեցու հոգևոր առաջնորդի նկատմամբ քրեական հետապնդում նախաձեռնելը վտանգավոր նախադեպ է, որը կարող է խաթարել կրոնական ազատության իրավական պաշտպանությունը։
Մեր ժողովրդի առջև ծառացած աշխարհաքաղաքական և անվտանգային լուրջ մարտահրավերների պայմաններում պետության կայունությունն ու ազգային համախմբվածությունը հնարավոր են միայն Սահմանադրության ոգուն ու տառին հավատարիմ մնալու, ինչպես նաև պետության և Եկեղեցու փոխադարձ հարգանքի ու ինքնավարության պահպանման պայմաններում։
Ուստի կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության իրավասու պետական և իրավապահ մարմիններին՝
դրսևորել իրավական ողջախոհություն և անհապաղ դադարեցնել եկեղեցու ներքին իրավասությանն առնչվող քրեական վարույթները,
անվերապահորեն պահպանել Սահմանադրությամբ և միջազգային իրավունքով ամրագրված սկզբունքները՝ հարգելով Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ինքնավարությունն ու կանոնական կարգը,
վերահաստատել հանձնառությունը կառուցողական երկխոսությանը՝ ի նպաստ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի, իրավունքի գերակայության, ինչպես նաև հայրենիքում և Սփյուռքում ազգային միասնության ամրապնդման»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Предстоятель и Епархиальный совет Армянской епархии Канады распространили заявление:
«Относительно автономии Армянской Апостольской Святой Церкви, ее канонической юрисдикции и недопустимости государственного вмешательства во внутренние дела церкви.
Предстоятель Армянской епархии Канады Его Преосвященство епископ Абгар Овакимян и Епархиальный совет выступают с настоящим официальным заявлением, решительно осуждая решение правоохранительных и судебных органов Республики Армения инициировать уголовное преследование в отношении Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса всех армян, которое касается исключительно внутренней дисциплинарной, административной и церковной юрисдикции Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Настоящим заявлением мы подтверждаем наше уважение к суверенитету Республики Армения, конституционному строю и законным государственным властям. Вместе с тем подчеркиваем, что Его Святейшество Гарегин II, Католикос всех армян, является законно избранным и помазанным Священным Отцом всего армянства, чье духовное служение и административные полномочия регулируются священным Преданием Церкви, канонами и внутренним уставным порядком Армянской Апостольской Святой Церкви.
Статья 18 Конституции Республики Армения признает исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви в духовной жизни армянского народа, в развитии национальной культуры и сохранении национальной идентичности, а также гарантирует право Церкви на самоуправление. Этот принцип созвучен также основополагающим нормам международного права, в частности соответствующим положениям Всеобщей декларации прав человека, Международного пакта о гражданских и политических правах и Европейской конвенции о правах человека, которые защищают автономию религиозных организаций и обязывают государство воздерживаться от вмешательства в их внутреннюю жизнь.
Следовательно, любая попытка перевести вопросы церковной дисциплины, иерархического устройства или духовного управления в плоскость уголовной или гражданской юрисдикции является необоснованным применением правовых пределов, что противоречит сложившимся принципам отношений между государством и церковью и нарушает конституционные и международно-правовые гарантии автономии Армянской Апостольской Святой Церкви.
Как граждане Канады — страны, правопорядок которой основан на верховенстве права, конституционных принципах и защите основных свобод, — мы подтверждаем убеждение в том, что государственные власти обязаны уважать автономию и внутреннюю независимость религиозных структур. Инициирование уголовного преследования в отношении духовного лидера Армянской церкви по вопросам, связанным с внутренним управлением церкви, является опасным прецедентом, который может подорвать правовую защиту религиозной свободы.
В условиях серьезных геополитических и вызовов в сфере безопасности, стоящих перед нашим народом, устойчивость государства и национальная сплоченность возможны только при верности духу и букве Конституции, а также при сохранении взаимного уважения и автономии государства и Церкви.
Поэтому мы призываем компетентные государственные и правоохранительные органы Республики Армения:
проявить правовую рассудительность и немедленно прекратить уголовные производства, касающиеся внутренней юрисдикции церкви,
безоговорочно соблюдать принципы, закрепленные Конституцией и международным правом, уважая автономию и канонический порядок Армянской Апостольской Святой Церкви,
подтвердить приверженность конструктивному диалогу — во благо Первопрестольного Святого Эчмиадзина, верховенства права, а также укрепления национального единства на Родине и в Диаспоре», — говорится в заявлении.