Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքի նախկին ղեկավար Արա Մկրտչյանը կալանավորվել է
Կալանավորվել է Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքի նախկին ղեկավար Արա Մկրտչյանը: Այդ մասին NEWS.am–ին հայտնեցին ՔԿ-ից:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում իրականացվող քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում կատարված մեծածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Ա.Մ․-ն 1996-2021 թվականներին հանդիսանալով Կոտայքի մարզի Քասախ համայնքի ղեկավարը և վերջինիս եղբորորդին՝ համայնքապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Ն․Մ․-ն, համայնքապետարանի աշխատակիցների և աճուրդային հանձնաժողովի անդամների հետ ձեռք բերված նախնական համաձայնությամբ, 2016-2019 թվականների ընթացքում փաստացի չիրականացված աճուրդների վերաբերյալ պաշտոնական կեղծ փաստաթղթեր կազմելով՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող բնակավայրերի և գյուղատնտեսական բնակավայրերի նպատակային նշանակության, ընդհանուր՝ շուրջ 228 մլն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով 28 միավոր հողերն օտարել են իբր այդ աճուրդներում հաղթող ճանաչված անձանց, ինչի հետևանքով՝ առանձնապես խոշոր չափերով վնաս է պատճառվել Քասախ համայնքին, խաթարվել է համայնքային սեփականության օրինական կառավարման և հողերի օտարման օրինական գործընթացը, Քասախ համայնքին պատկանող հիշյալ հողամասերն ապօրինի կերպով դուրս են եկել համայնքային ֆոնդից և համայնքը զրկվել է սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող հողերը ՀՀ օրենսդրության պահպանմամբ՝ օրինական եղանակով օտարելու իրական հնարավորությունից։
Ա․Մ․-ի և համայնքապետարանի նախկին 5 աշխատակցի նկատմամբ 28 դրվագով հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել՝ 18.04.2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելը), 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիքը):
Վերջիններս ձերբակալվել են՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակով դատարան ներկայացնելու հիմքով:

Арестован бывший глава общины Касах Котайкской области Ара Мкртчян. Об этом НовостиАрмении - NEWS.am сообщили в СК.
Напомним, что в результате масштабных процессуальных и доказательственных действий, проведённых в ходе предварительного следствия по уголовному производству, осуществляемому в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, были получены фактические данные о том, что А.М., являясь в 1996–2021 годах главой общины Касах Котайкской области, а также его племянник Н.М. — секретарь аппарата муниципалитета, по предварительному сговору с сотрудниками администрации общины и членами аукционной комиссии в 2016–2019 годах, составив подложные официальные документы о фактически не проведённых аукционах, провели отчуждение 28 земельных участков — земель населённых пунктов и сельскохозяйственного назначения, являющихся общинной собственностью, общей рыночной стоимостью около 228 млн драмов РА, лицам, якобы признанным победителями этих аукционов, вследствие чего общине Касах был причинён ущерб в особо крупном размере, нарушен законный порядок управления общинной собственностью и законный процесс отчуждения земель, а указанные земельные участки, принадлежащие общине Касах, незаконным образом выбыли из общинного фонда, и община была лишена реальной возможности законным способом, с соблюдением законодательства РА, отчуждать принадлежащие ей на праве собственности земли.
В отношении А.М. и 5 бывших сотрудников администрации общины возбуждено публичное уголовное преследование по 28 эпизодам — по частям 1 и 3 статьи 309 (превышение должностных полномочий) и части 1 статьи 314 (служебный подлог) Уголовного кодекса, принятого 18.04.2003 года.
Последние были задержаны с целью представления в суд ходатайства о применении в их отношении ареста в качестве меры пресечения.