CNN-ի հաղորդմամբ՝ Ուկրաինան գործնականում սպառել է իր Patriot ՀՕՊ համակարգերի պաշարները․ հեռուստաընկերությունը հասանելիություն է ստացել Ուկրաինայի տարածքում գտնվող Patriot համակարգին։
Համակարգի 16 արձակման խողովակների վրա, որոնք տեսել է CNN-ը, նկատվում են կանոնավոր օգտագործման հետքեր, սակայն կայանքի գլխավոր ինժեները Ուկրաինայում, որն անվտանգության նկատառումներից ելնելով ներկայացել է միայն Դմիտրի անունով, հայտնել է, որ արդեն վեց շաբաթ Patriot կայանքներից արձակումներ չի տեսել։
Արդյոք դրանք առհասարակ կան։ Նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարում է, որ երկիրը ձմեռը հաղթահարելու համար ԱՄՆ պաշարների 5%-ի կարիքն ունի, սակայն ներկայում ունի ընդամենը 1%։
«Սա իսկապես սրտակեղեք տեսարան է, երբ դու ունես սարքավորում, բայց չես կարող որսալ ոչ մի հրթիռ», — ասել է Դմիտրին։
Առաջին անգամ նա արձակման համար հրթիռներ չի ունեցել 2025 թվականի դեկտեմբերին։
Արձակման կայանքն ինքնին ռադարներից և կառավարման կենտրոններից բաղկացած բարդ համալիրի մի մասն է և կառավարվում է հեռավար կերպով․ արձակման պահին վարորդները գտնվում են կայանքից հեռու։
Patriot հակահրթիռների մատակարարման համաշխարհային ճգնաժամը հրահրվել է մարտին և ապրիլին Պարսից ծոցում դրանց լայնածավալ ծախսմամբ՝ հաճախ համեմատաբար էժան իրանական անօդաչուների հարձակումները հետ մղելու համար։
Ենթադրվում է, որ Պարսից ծոցի հարուստ երկրները օգտագործել են տասնյակ հակահրթիռներ։
Արտաքին քաղաքականության հետազոտական ինստիտուտի (Foreign Policy Research Institute) տվյալներով՝ Իրանի հետ պատերազմի առաջին չորս օրերին կոալիցիայի ուժերը օրական միջինը օգտագործել են 225 հակահրթիռ։ Այնտեղ նշել են, որ արտադրող Lockheed Martin-ը 2025 թվականին թողարկել է 620 հակահրթիռ, այսինքն՝ օրական 1,7, ինչի հետևանքով ծախսի և արտադրության միջև տարբերությունը կազմել է 132-ը 1-ի դիմաց։ Հունվարին Պենտագոնը Lockheed Martin-ի հետ կնքել է յոթամյա պայմանագիր՝ մինչև 2030 թվականը տարեկան 2 000 միավոր արտադրելու համար։
Անորոշ է մնում, թե Միացյալ Նահանգները որքան հակահրթիռ է խոստացել Ուկրաինային և ինչպիսին է ամերիկյան ընդհանուր պաշարների ծավալը, որոնցից, ըստ Զելենսկու, Ուկրաինան ունի ընդամենը 1%։ CNN-ին տված հարցազրույցում Վլադիմիր Զելենսկին անդրադարձել է ԱՄՆ լիցենզիայով և դրանց արտադրողների մասնակցությամբ Ուկրաինայի կողմից հրթիռների ինքնուրույն արտադրության բարդ հարցին։ Նա հայտնել է, որ Raytheon և Lockheed Martin ընկերություններին առաջարկել է սեփականություն և վերահսկողություն ունենալ հակահրթիռների արտադրության ցանկացած գործարանի նկատմամբ, որի բացումը նրանք կթույլատրեն Ուկրաինայում։
Հունիսին Անկարայում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում Թրամփը Ուկրաինային առաջարկել է լիցենզիաներ՝ հակահրթիռների արտադրությունը սկսելու համար։ Raytheon-ի և Lockheed Martin-ի ներկայացուցիչները ժամանել էին Կիև՝ Զելենսկու հետ հանդիպման, սակայն դրանից կարճ ժամանակ անց Թրամփը կասկած է հայտնել, որ լիցենզավորումը տեղի կունենա։
«Ես ուզում եմ ստանալ դա, — ասել է Զելենսկին։ — Կարծում եմ՝ նրա խոսքը Միացյալ Նահանգների նախագահի խոսքն է։ Եվ ես հույս ունեմ, որ դա կստանամ»։
Զելենսկու CNN-ին տված հարցազրույցին ի պատասխան՝ Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ որևէ որոշում չի կայացվել և Patriot հակահրթիռների արտադրության վերաբերյալ որևէ երաշխիք չի տրվել, իսկ ամերիկյան տեխնոլոգիաների անվտանգությունն առաջնահերթ նշանակություն ունի։

Украина практические исчерпала свои запасы ЗРК Patriot, сообщает CNN, получившее доступ к системе Patriot на территории Украины.
На 16 пусковых трубах системы, которую видело CNN, видны следы регулярного использования, однако главный инженер установки в Украине, назвавшийся лишь по имени Дмитрий из соображений безопасности, сообщил, что уже шесть недель не видел запусков с установок Patriot.
они вообще есть. Президент Владимир Зеленский заявляет, что стране нужно 5% от запасов США, чтобы пережить зиму, но в настоящее время у нее есть лишь 1%.
«Это поистине душераздирающее зрелище, когда у тебя есть оборудование, но ты не можешь перехватить ни одной ракеты, — сказал Дмитрий.
Впервые у него не оказалось ракет для пуска в декабре 2025 года.
Сама пусковая установка является частью сложного комплекса из радаров и центров управления и управляется дистанционно — во время пуска водители находятся далеко от установки.
Глобальный кризис с поставками перехватчиков Patriot был спровоцирован их масштабным расходом в Персидском заливе в марте и апреле, зачастую для отражения относительно дешевых атак иранских беспилотников.
Предполагается, что богатые страны Персидского залива использовали десятки перехватчиков.
По данным Исследовательского института внешней политики (Foreign Policy Research Institute), в первые четыре дня войны с Ираном силы коалиции использовали в среднем 225 перехватчиков в день. Там отметили, что производитель Lockheed Martin выпустил в 2025 году 620 перехватчиков, то есть 1,7 в день, в результате чего разрыв между расходом и производством составил 132 к одному. В январе Пентагон заключил семилетний контракт с Lockheed Martin на производство 2 000 единиц ежегодно к 2030 году.
Остается неясным, сколько перехватчиков было обещано Украине со стороны Соединенных Штатов и каков общий размер американских запасов, от которых, по словам Зеленского, у Украины есть лишь 1%. В интервью CNN Владимир Зеленский затронул сложный вопрос самостоятельного производства Украиной ракет по лицензии США и их производителей. Он сообщил, что предложил компаниям Raytheon и Lockheed Martin владение и контроль над любым заводом по производству перехватчиков, который они разрешат открыть в Украине.
На полях саммита НАТО в Анкаре в июне Трамп предложил Украине лицензии на начало производства перехватчиков. Представители Raytheon и Lockheed Martin приезжали в Киев для встречи с Зеленским, однако вскоре после этого Трамп выразил сомнения в том, что лицензирование состоится.
«Я хочу получить это, — сказал Зеленский. — Я думаю, что его слово — это слово президента Соединенных Штатов. И я надеюсь, что получу это».
В ответ на интервью Зеленского CNN официальный представитель Белого дома заявил, что никаких решений не принималось и гарантий по поводу производства перехватчиков Patriot не давалось, а безопасность американских технологий имеет первостепенное значение.