Կառավարության շենքի մոտ 4 մանկահասակ երեխաների հետ նստացույց իրականացնող ընտանիքին Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարությունը ժամանակավոր կացարանով է ապահովել։ Այս մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 2-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ընտանիքի հայրը՝ Արմեն Եղոյանը։
«Երեկ ձեր նկարահանումից հետո մեզ մոտեցավ կոստյումով մի տղա և ասաց՝ ձեր հարցով կզբաղվեն։ Երկար սպասեցինք, արդեն ուշ էր, մութն ընկնում էր, երեխեքը Կառավարության շենքի մուտքի մոտ՝ գետնին, քնում էին, բայց դեռ մարդ չէր մոտեցել։ Ստիպված մի հատ տեղ ճարեցի՝ «հավաբուն», 10 հազար դրամ էլ փող տվեցի, որ երեխեքը փողոցում չքնեն․ արդեն երեխեքեին բերել էինք, որ լվացվեին, քնեին, Սոցապից զանգեցին, աշխատողները 2 մեքենայով եկան, ասացին՝ մեզ համար Մարալիկում տուն են ճարել, որ ժամանակավոր մնանք, մինչև մեր հարցը լուծեն՝ ուրիշ բնակարանով ապահովեն, քանի որ սա շատ փոքր է, 1 սենյակ է ու շատ փոքր, նաև դպրոց չկա։ Իրենք ասացին՝ մի քանի օր կմնաք այստեղ, ձեր հարցերը կլուծենք։ Ասացին՝ վարձ չեք տալու, միայն կոմունալ ն եք վճարելու, մենք էլ, որ սոցիալապես անապահով ընտանիք ենք, կոմունալը կզեղչվի»,- նշեց Արմենը, ապա հավելեց, որ նախարարության աշխատակիցներին խնդրել է՝ հնարավորության դեպքում Երևանում կամ մայրաքաղաքին մոտ բնակավայրերից մեկում կացարանով ապահովեն։
«Ես իրենց ասել եմ, եթե հնարավոր է Երևանին մոտ տուն լինի, քանի որ միայն ես եմ աշխատում, 4 մանկահասակ երեխա ուեննք, փոքրը՝ 2 ամսական։ Ես պետք է աշխատեմ, մի քիչ մոտ լինեմ Երևանին, որ աշխատեմ։ Մարալիկից 2 ժամ պետք է գամ Երևան, հետո 2 ժամ էլ հետ գամ։ Ես շինարարության մեջ ամեն ինչ կաողանում եմ անեմ, եթե մարզում աշխատանք լինի, ես այստեղ էլ կաշխատեմ, իմ համար Երևանում լինելը նպատակ չէ, պարզպաես իմ գլխին տանիք լինի ու աշխատանք, որ աշխատեմ, երեխաներիս պահեմ»,- նշեց ընտանիքի հայրը։
Աշխատանքի և բարեկեցության նախարարությունից էլ NEWS.am-ին հայտնեցին՝ Միասնական սոցիալական ծառայության աջակցությամբ և ջանքերով է ընտանիքը տեղափոխվել «Օթևան» ՊՈԱԿ-ի Մարալիկի սոցբնակարան։

Министерство труда и благосостояния Армении предоставило временное жилье семье, которая организовала сидячую акцию протеста у здания Правительства вместе с 4 малолетними детьми. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am отец семейства Армен Егоян.
«Вчера после вашей съемки к нам подошел какой-то парень в костюме и сказал, что нашим вопросом займутся. Мы долго ждали, уже было поздно, темнело, дети спали на земле у входа в здание Правительства, но к нам так никто и не подошел. Я был вынужден найти какое-то место – «курятник», еще и заплатил 10000 драмов, чтобы дети не спали на улице. Мы уже привели детей туда, чтобы они помылись и поспали, когда позвонили из соцзащиты, сотрудники приехали на 2 машинах и сказали, что нашли для нас дом в Маралике, чтобы мы временно там жили, пока решат наш вопрос и обеспечат другим жильем, потому что там одна комната и очень тесно, к тому же нет школы. Они сказали, что несколько дней побудем здесь, а потом решат наши вопросы. Сказали, что платить за аренду не придется, только за коммунальные услуги, а поскольку мы социально необеспеченная семья, коммунальные платежи нам снизят», - рассказал Егоян, добавив, что попросил сотрудников министерства по возможности обеспечить их жильем в Ереване или в одном из населенных пунктов недалеко от столицы.
«Я им сказал, если возможно, пусть дом будет недалеко от Еревана, потому что работаю только я, у нас 4 малолетних детей, младшему – 2 месяца. Из Маралика мне нужно 2 часа ехать в Ереван, а потом еще 2 часа обратно. Я работаю в сфере строительства, умею делать все, если в области будет работа, то и здесь буду работать», - отметил отец семейства.
В Министерстве труда и благосостояния корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщили, что при поддержке и усилиями Единой социальной службы семья была перевезена в социальную квартиру ГНКО «Отеван» в Маралике.