ԱՄՆ Պետդեպարտամենտն առաջարկել է պարտադրել ծնողներին երեխաների համար ամերիկյան անձնագիր հայցելիս ներկայացնել իրենց քաղաքացիությունը կամ ներգաղթային կարգավիճակը հաստատող փաստաթղթեր։ Այս միջոցը նախագահ Դոնալդ Թրամփի՝ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիության սահմանափակմանն ուղղված նոր հրամանագրի կիրարկման մասն է, հայտնում է Reuters-ը՝ հղում անելով համապատասխան հրահանգների նախագծին։
Փաստաթղթի համաձայն՝ երեխայի անձնագրի ձևակերպման ժամանակ ծնողները կամ օրինական խնամակալները ստիպված կլինեն ներկայացնել իրենց կարգավիճակի հաստատումը, օրինակ՝ ԱՄՆ գործող անձնագիր կամ ծննդյան վկայական, I-94 ձևաթուղթ կամ մշտական բնակչի քարտ։
Այս տվյալները Պետդեպարտամենտը մտադիր է օգտագործել պարզելու համար, թե արդյոք երեխան ընկնում է Թրամփի հրամանագրի ազդեցության տակ և ունի արդյոք ամերիկյան քաղաքացիության իրավունք։
Հրահանգների նախագիծը առաջին մանրամասն փաստաթուղթն է, որը ցույց է տալիս, թե ինչպես է Պետդեպարտամենտը նախատեսում կյանքի կոչել Թրամփի՝ օգոստոսի 6-ի հրամանագիրը, որն ուղղված է նաև այսպես կոչված «ծննդաբերական տուրիզմի» դեմ, երբ օտարերկրացի կանայք ԱՄՆ են ժամանում ծննդաբերելու և երեխայի համար ամերիկյան քաղաքացիություն ապահովելու համար։
Ներկայումս ԱՄՆ-ում ծնված երեխաների ծնողներին անձնագիր ձևակերպելիս բավական է միայն հաստատել երեխայի հետ ազգակցական կապն ու ներկայացնել լուսանկարով անձնագիրը։ Նրանցից պահանջվում է նաև հայտում նշել՝ հանդիսանում են արդյոք ԱՄՆ քաղաքացի, սակայն հաստատող փաստաթղթեր ներկայացնելու անհրաժեշտություն չկա։
Նոր հրամանագրի համաձայն՝ ծննդյան իրավունքով քաղաքացիություն կարող է չտրամադրվել, եթե ծնողներից մեկն ԱՄՆ-ում աշխատում է օտարերկրյա կառավարության համար, ներգրավված է քաղաքացիություն ստանալու նպատակով իրականացվող զեղծարարական սխեմայում կամ առևտրային գործարքում, կամ ունի «թշնամի օտարերկրացու» կարգավիճակ։
Ծննդյան իրավունքով քաղաքացիության սահմանափակումը Թրամփի միգրացիոն քաղաքականության առաջնահերթություններից է։ Գործող կանոնները փոխելու նրա նախորդ փորձն ԱՄՆ Գերագույն դատարանի կողմից ճանաչվել էր ապօրինի։ Դատարանը վճռել էր, որ համապատասխան հրամանագիրը խախտում է ԱՄՆ Սահմանադրության 14-րդ փոփոխության՝ քաղաքացիության մասին դրույթը։
Նոր հրամանագիրը նույնպես կարող է արգելափակվել դատարանների կողմից։ Այն մանուկների շահերը ներկայացնող փաստաբանները, որոնց կարող է մերժվել քաղաքացիության տրամադրումը, արդեն իսկ կոլեկտիվ հայցեր են ներկայացրել դաշնային երկու դատարան։
Գործերից մեկով դատավոր Դեբորա Բորդմանը, ում նշանակել էր նախկին նախագահ Ջո Բայդենը, կասկած է հայտնել նոր հրամանագրի օրինականության վերաբերյալ և հայցվորներին թույլատրել է փոփոխել հայցը՝ դրա արգելափակման հարցը քննարկելու համար։ ԱՄՆ Արդարադատության նախարարության ներկայացուցիչներն իրենց հերթին հայտարարել են, որ դատական արգելքը վաղաժամ կլիներ, քանի որ դաշնային գերատեսչությունները դեռևս չեն հրապարակել հրամանագրի կիրարկման պաշտոնական հրահանգները։

Госдепартамент США предложил обязать родителей предоставлять документы, подтверждающие их гражданство или иммиграционный статус, при подаче заявлений на получение американских паспортов для детей. Эта мера стала частью реализации нового указа президента Дональда Трампа, направленного на ограничение права на гражданство по рождению, сообщает Reuters со ссылкой на проект соответствующих инструкций.
Согласно документу, при оформлении паспорта ребенка родители или законные опекуны должны будут предоставить подтверждение своего статуса — например, действующий паспорт или свидетельство о рождении США, форму I-94 либо карту постоянного жителя (грин-карту).
Эти сведения Госдепартамент намерен использовать для определения того, подпадает ли ребенок под действие указа Трампа и имеет ли он право на американское гражданство.
Проект инструкций стал первым подробным документом, показывающим, каким образом Госдепартамент может реализовать указ Трампа от 6 августа, направленный в том числе против так называемого «родильного туризма», когда иностранки приезжают в США для рождения ребенка с целью получения им американского гражданства.
В настоящее время родителям детей, родившихся в США, при оформлении паспорта достаточно подтвердить родство с ребенком и предъявить удостоверение личности с фотографией. От них также требуется указать в заявлении, являются ли они гражданами США, однако подтверждающие документы предоставлять не нужно.
Согласно новому указу, гражданство по рождению может не предоставляться детям, если один из их родителей работает на иностранное правительство в США, участвует в мошеннической схеме или коммерческой сделке с целью получения гражданства либо имеет статус «вражеского иностранца».
Ограничение права на гражданство по рождению является одним из приоритетов миграционной политики Трампа. Его предыдущая попытка изменить существующие правила была признана Верховным судом США незаконной. Суд постановил, что соответствующий указ нарушал положение о гражданстве 14-й поправки к Конституции США.
Новый указ также может быть заблокирован судами. Адвокаты, представляющие интересы младенцев, которым может быть отказано в гражданстве, уже обратились с коллективными исками в два федеральных суда.
В одном из дел судья Дебора Бордман, назначенная бывшим президентом Джо Байденом, выразила сомнения в законности нового указа и разрешила истцам изменить иск, чтобы рассмотреть вопрос о его блокировке. Представители Минюста США, в свою очередь, заявили, что судебный запрет был бы преждевременным, поскольку федеральные ведомства еще не опубликовали официальные инструкции по реализации указа.