Առնվազն հինգ մարդ մահացել է, ևս տասնյակ ուրիշներ, ենթադրաբար, մահացել են Ատլանտյան օվկիանոսով անցման ընթացքում Արևմտյան Աֆրիկայից միգրանտներով նավակում։ Կանարյան կղզիների մոտ հաջողվել է փրկել 44 մարդու, հայտնում է Associated Press-ը՝ հղում անելով Իսպանիայի ծովային փրկարար ծառայության տվյալներին։
Գերատեսչության հայտարարության համաձայն՝ չորեքշաբթի կեսօրին ինքնաթիռը ծանր վիճակում դրեյֆող նավակ է հայտնաբերել Գրան Կանարիա կղզուց մոտ 120 կմ հարավ։ Երեք մարդու անմիջապես ուղղաթիռով տեղափոխել են հիվանդանոց, մնացած 41 միգրանտին հասցրել են Արգինեգին նավահանգիստ, որտեղ նրանց օգնություն են ցուցաբերել Կարմիր խաչի աշխատակիցները։
Բոլոր փրկվածները տղամարդիկ էին, նրանց թվում կային անչափահասներ։ Կարմիր խաչի տվյալներով՝ նրանք ժամանել էին Մալիից և Սենեգալից։ Փրկվածները գտնվում էին ուժեղ ջրազրկման և ապակողմնորոշվածության վիճակում, շատերը ափ դուրս գալուց հետո ընկնում էին կամ փսխում։
Միգրանտները պատմել են, որ դուրս են եկել Գամբիայից և ծովում անցկացրել են «շատ-շատ օրեր»։ Ոմանք ենթադրել են, որ օվկիանոսում եղել են գրեթե մեկ ամիս։ Երբ ջրի և սննդի պաշարներն ավարտվել են, մարդիկ սկսել են հիվանդանալ, այդ թվում՝ ծովի ջուր օգտագործելու պատճառով։
Փրկվածների խոսքով՝ սկզբում նավակի վրա եղել է ավելի քան 100 մարդ, այդ թվում՝ կանայք և մեկ երեխա։ Քանի որ մարդիկ մահանում էին, նրանց մարմինները նետում էին օվկիանոսը, մինչև մնացածների ուժերը սպառվեցին։
Իսպանիայի ծովային փրկարար ծառայությունը հայտնել է, որ նավակում հայտնաբերել է հինգ զոհվածի մարմին, սակայն չի կարողացել դուրս բերել դրանք ուժեղ քամու և մոտ 2,5 մետր բարձրությամբ ալիքների պատճառով։
Միևնույն ժամանակ, Walking Borders կազմակերպության հիմնադիր Ելենա Մալենոն, որը հետևում է Իսպանիա տանող երթուղիներում միգրանտների մահվան և անհետացումների դեպքերին, հայտնել է 83 զոհի մասին։ Նրա տվյալներով՝ նրանց թվում եղել են երեք կին և մեկ երեխա։ Մալենոն պնդում է, որ նավակը Գամբիայից դուրս է եկել 27 օր առաջ։
Արևմտյան Աֆրիկայից դեպի Կանարյան կղզիներ անցնող Ատլանտյան երթուղին համարվում է Եվրոպա տանող ամենավտանգավոր միգրացիոն երթուղիներից մեկը։ Չնայած անցած տարվա ընթացքում արշիպելագ ժամանողների թվի զգալի նվազմանը՝ վերջին տարիներին այս ուղղությամբ տասնյակ հազարավոր մարդիկ մահացել կամ անհետ կորել են։ Որոշ նավակներ կորչում էին օվկիանոսում և դրեյֆում մինչև անգամ Ամերիկայի ափերը։

At least five people have died and dozens more are feared dead after a boat carrying migrants from West Africa capsized in the Atlantic Ocean. Forty-four people were rescued off the Canary Islands, according to Spain's maritime rescue service, AP reports.
The agency said a plane found a boat in critical condition adrift about 120 kilometers south of Gran Canaria on Wednesday afternoon. Three people were immediately taken to hospital by helicopter, while the remaining 41 migrants were taken to the port of Arguineguin, where they were treated by Red Cross workers. All of the survivors were men, including minors.
The Red Cross said they had arrived from Mali and Senegal. The survivors were severely dehydrated and disoriented, with many collapsing or vomiting after reaching shore. The migrants said they had set sail from Gambia and spent “many, many days” at sea. Some estimated they had been at sea for almost a month. When their water and food supplies ran out, people began to fall ill, including from drinking seawater.
According to the survivors, there were initially more than 100 people on the boat, including women and a child. As people died, their bodies were thrown into the ocean until the remaining ones were exhausted. The Spanish maritime rescue service said it had found five bodies in the boat, but was unable to retrieve them due to strong winds and waves of up to 2.5 meters.
Meanwhile, human rights activist Helena Maleno Garzon, founder of Spanish charity Caminando Fronteras which monitors deaths and disappearances of migrants on the route to Spain, reported 83 deaths. According to her, among them were three women and a child.
Maleno claims that the boat had left Gambia 27 days ago. The Atlantic route from West Africa to the Canary Islands is considered one of the most dangerous migration routes to Europe.
Despite a significant decrease in the number of arrivals to the archipelago last year, tens of thousands of people have died or gone missing in recent years on this route. Some boats have been lost in the ocean and drifted as far as the coast of America.