Թուրքիայի քաղաքացիների քանակը, որ աջակցում էին երկրի ԵՄ-ին անդամակցության գաղափարին, վերջին կես տարում կրճատվել է՝ 48-ից հասնելով 45 տոկոս: Այդ մասին վկայում են «Եվրաբարոմետր» կազմակերպության անցկացրած հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման արդյունքները: Ինչպես հայտնում է TRT-ն, այդ հարցում չեզոք դիրքորոշում ունեցող քաղաքացիների թիվ ավելացել է 2 տոկոսով՝ հասնելով 19 տոկոսի:
30238 հարցվածներ Թուրքիայի գլխավոր խնդիրը համարում են գործազրկությունը, 47 տոկոսը՝ ահաբեկչությունը, 33 տոկոսը՝ տնտեսական իրավիճակը: Եվրամիությունում գործազրկության մասին նշում են 51 տոկոսը, տնտեսական իրավիճակը՝ 40 տոկոսը, իսկ հանցավորությունն ու ինֆլյացիան՝ 19 տոկոսը:

Количество граждан Турции, поддерживающих идею членства своей страны в ЕС, за последние полгода снизилось с 48% до 45%. Об этом свидетельствуют результаты исследования общественного мнения, проведенного организацией «Евробарометр». Как сообщает TRT, число граждан с нейтральной позицией по данному вопросу увеличилось на 2%, достигнув 19%.
30238 опрошенных (63%) в странах-членах Европейского союза и странах-кандидатах на членство главной проблемой Турции считают безработицу, 47% — терроризм, 33% — экономическую ситуацию. В самой ЕС на проблему безработицы указывают 51% опрошенных, экономическую ситуацию — 40%, а преступность и инфляцию — 19%.