Ուկրաինայի վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոն հայտարարել է, որ նախագահական ընտրություններին պատրաստ է աջակցել գործող նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոյին այն դեպքում, եթե նա ինքը երկրորդ փուլ չանցնի:
Տիմոշենկոն, УНИАН-ի հաղորդմամբ, հայտարարել է իր նախաձեռնության մասին աջակցել Յուշչենկոյին «չնայած իրենց հարաբերությունների պատմությանը»: "Ես ուզում եմ նշել, որ երկրորդ փուլում պետք է մտածել Ուկրաինայի մասին: Նորից կկրկնեմ 2004 թվականին ասածս. «Ես պատրաստ եմ սպիտակեղեն լվանալ նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոյի շտաբում»:
Ուկրաինայի վարչապետը ասել է, որ միեւնույն ժամանակ պատրաստ է «պատերազմել» նախագահի այլ թեկնածուների հետ եւ «ուրախությամբ այսօր էլ կաջակցեր ուժեղ մրցակից Վիկտոր Յանուկովիչին», սակայն նմանատիպ մոտեցում չի տեսնում տեղի քաղաքական էլիտայում:
Հիշեցնեք, որ Ուկրաինայում նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը կկայանա 2010 թվականի հունվարի 17-ին:

Председатель украинского правительства Юлия Тимошенко заявила о готовности поддержать на выборах действующего президента Виктора Ющенко в случае, если она сама не пройдет во второй тур.
Украинский премьер, как сообщает УНИАН, заявила о своей инициативе поддержать кандидатуру Ющенко, несмотря на «историю наших отношений». «Я хочу отметить, что во втором туре надо думать об Украине. Снова напомню сказанное в 2004 году: я готова стирать белье в штабе президента Виктора Ющенко»,- заявила она.
По словам Тимошенко, в то же время она не собирается «воевать» с другими кандидатами в президенты и «с радостью бы поддержала сильного соперника Виктора Януковича и сейчас», однако не видит такого же подхода в местной политической элите.