Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 15-ին մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովին:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախարարական հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել կազմակերպության ստեղծման 40-ամյա հոբելյանի շրջանակներում՝ կազմակերպության 70 անդամների, ասոցիացված եւ դիտորդ երկրների պատվիրակությունների մասնակցությամբ, ելույթով հանդես է եկել նաեւ Հայաստանի արտգործնախարարը:
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանը ներկայացրել է կազմակերպության նպատակների իրագործման ուղղությամբ Հայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Համաժողովի շրջանակներում Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպել է նաեւ Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի տնօրեն Միշլին Կալմի-Ռեյի, Մարոկկոյի ԱԳ նախարար Ֆասի Ֆիհրի, Կամբոջայի արտգործնախարար Նամհոնգ Հոռի եւ Ֆրանսիայի նախագահի դիվանագիտական խորհրդական Ժան-Դավիդ Լեւիտի հետ:

December 15, 2009 RA Foreign Minister Edward Nalbandyan participated in the Ministerial Conference of International Organization of the Francophonie.
Seventy member states, as well as delegations from associated and observer countries took part in the conference, held within the framework of the 40th anniversary of the organization. Edward Nalbandyan delivered a speech at the conference presenting Armenia’s steps for the implementation of organization objectives, RA MFA Press Service informed NEWS.am.
Nalbandyan had meetings with Head of the Swiss Federal Department of Foreign Affairs Micheline Anne-Marie Calmy-Rey, Moroccan Foreign Minister Fassi Fhiri, Cambodian Foreign Minister Hor Namhongand and diplomatic adviser to French President Jean-David Levitte.