Իրանի նախագահական ընտրություններում պարտված թեկնածու Միրհոսեին Մուսավիի մի քանի հազար կողմնակիցներ այսօր նրա աջակցությանն ուղղված ինքնաբուխ ցույց են կազմակերպել Թեհրանի փողոցներում: Դա տեղի է ունեցել երկրի նախկին նախագահ եւ մեծ հեղինակություն վայելող Հաշեմի Ռաֆսանջանիի աղոթքից հետո: Հաղորդում է «Ռոյթերս»-ը: Նույն աղբյուրի փոխանցմամբ, ավելի վաղ ոստիկանությունը մահակների եւ արցունքաբեր գազի օգնությամբ ցրել էր Մուսավիի կողմակիցներին, որոնք հավաքվել էին Թեհրանի համալսարանի մոտ: Այնտեղ աղոթքով հանդես է եկել Հաշեմի Ռաֆսանջանին: Ականատեսների վկայությամբ, 15 մարդ ձերբակալվել է:
Հիշեցնենք, որ Ռաֆսանջանին, ով 2005 թվականի նախագահական ընտրություններում պարտվել էր ներկա նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադին, այս տարվա ընտրություններում ակտիվորեն աջակցում էր ընդդիմադիր թեկնածու Մուսավիին:
Ռաֆսանջանին իր ելույթում նշել է, որ Իրանի շատ քաղաքացիներ կասկածում են հունիսի 12-ին տեղի ունեցած ընտրությունների պաշտոնական արդյունքներին եւ կոչ է արել իշխանություններին՝ վերականգնել վստահությունն իրենց նկատմամբ: Նա նաեւ կոչ է արել ազատ արձակել ընտրություններին հաջորդած անկարգությունների արդյունքում ձերբակալված անձանց:
Իրավիճակն Իրանում արդեն մեկ ամսից ավելի է անհանգիստ է: Ընտրություններում պարտված թեկնածուի կողմնակիցները իշխանություններին մեղադրում են քվեարկության արդյունքները կեղծելու մեջ եւ պահանջում են չեղյալ համարել դրանք: Անկարգությունների արդյունքում մահացել են 27 մարդ, մոտ հարյուր մարդ ձերբակալվել է:

Несколько тысяч сторонников бывшего кандидата в президенты Ирана Мирхоссейна Мусави, проигравшего на июньских выборах, устроили 17 июля стихийную демонстрацию в его поддержку на улицах Тегерана после проповеди влиятельного политика и экс-президента страны Али Акбара, сообщает агентство Рейтер.
По данным агентства, ранее полиция с помощью дубинок и слезоточивого газа разогнала группу сторонников Мусави, собравшихся около Тегеранского университета, где выступал с проповедью Хашеми-Рафсанджани. По свидетельству очевидцев, 15 человек были арестованы, пишет РИА Новости.
Али Акбар Хашеми-Рафсанджани, проигравший действующему главе страны Махмуду Ахмадинежаду на президентских выборов 2005 года, оказывал активную поддержку Мусави во время предвыборной кампании этого года.
В своем выступлении Хашеми-Рафсанджани отметил, что многие граждане Ирана сомневаются в официальных результатах состоявшихся 12 июня выборов и призвал власти восстановить их доверие. Он также выступил за скорейшее освобождение задержанных в ходе беспорядков, последовавших вслед за оглашением итогов выборов.
Ситуация в Иране остается неспокойной уже месяц, с тех пор как было объявлено о победе на президентских выборах действующего главы государства Махмуда Ахмадинежада. Сторонники проигравшего кандидата Мирхоссейна Мусави обвинили власти в подтасовке результатов голосования и потребовали их отмены. В результате беспорядков погибли 27 человек, около тысячи были арестованы.