Հայաստանում A/H1N1 վիրուսով վարակված 101 մարդ կա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց առողջապահության նախարարի օգնական Շուշան Հունանյանը:
Նրա խոսքով, այսօրվա դրությամբ մահացածության նոր դեպքեր չեն գրանցվել: Նախարարի օգնականն ասաց, որ ընդամենը մի քանի րոպե առաջ այս ոլորտի առաջնակարգ մասնագետների մասնակցությամբ նախարարությունում նիստ էր հրավիրվել:
«Նիստի ժամանակ բարձրացվել է նաեւ հանրակրթարաններում ու նախակրթարաններում դասերի դադարեցման ժամկետները երկարաձգելու հարցը»,-ասաց Հունանյանը` հավելեով, որ այդ խնդրի առնչությամբ վերջնական որոշում կկայացվի վաղը:
Դեկտեմեբրի 9-ից հետո, երբ փակվեցին կրթական հաստատությունները, վարակվածության դեպքերը դպրոցական տարիքի երեխաների մոտ էականորեն կրճատվել է, ինչը փաստում է, որ այդ քայլն իզուր չէր արված:

Число зараженных вирусом свиного гриппа (A/H1N1) в Армении по данным на 18 декабря достигло 101. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am сообщила помощник министра здравоохранения Армении Шушан Унанян.
Новых случаев смерти, по словам Унанян, на сегодняшний день не зафиксировано.
Как сообщила, всего несколько минут назад в министерстве здравоохранения прошло заседание с участием ведущих специалистов в этой области.
«В ходе заседания был поднят также вопрос о продлении сроков вынужденного прекращения уроков в общеобразовательных школах и дошкольных заведениях»,- отметила она, добавив, что окончательное решение по этому вопросу будет принято уже завтра.
С 9 декабря, после того, как были закрыты учебные заведения, по ее сведениям, значительно сократились случаи респираторных заболеваний у детей школьного возраста, что свидетельствует о том, что закрытие этих заведений оправдало себя.