Կոպենհագենյան կլիմայական գագաթնաժողովում պետությունների խումբը (ԱՄՆ, Չինաստան, Հնդկաստան եւ Հարավային Աֆրիկա) մի շարք հարցերում, այդ թվում եւ ջերմաստիճանի՝ 2 աստիճան բարձրացումը կանխելու շուրջ, ընդհանուր հայտարարի են եկել։
Ինչպես գագաթնաժողովի արդյունքներից ելնելով հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ձեռք բերված համաձայնությունը «զգալի է», սակայն առջեւում դեռ շատ աշխատանքներ կան։
Փաստաթղթում հիշատակվում է նաեւ, որ զարգացող երկրներին այս ոլորտի խնդիրները լուծելու համար երեք տարի անընդմեջ 30 մլրդ դոլար կտրամադրվի եւ 100 մլն դոլար յուրաքանչյուր տարի՝ մինչեւ 2020թ.։
Ինչպես նշել է Ֆրանսիայի նախագահ Նիկոլա Սարկոզին, փաստաթուղթը «բավական դժվար բանակցությունների արդյունքում է ծնվել, քանի որ այն ընդգրկում է ողջ երկրագունդը»։

На климатическом саммите в Копенгагене группа государств (США, Китай, Бразилия, Индия и Южная Африка) достигла соглашения по ряду вопросов, в том числе по поводу ограничения роста температуры величиной в 2 градуса.
Как заявил по итогам саммита президент США Барак Обама, соглашение является «значимым» и закладывает основу для действий в глобальном масштабе, однако «впереди еще много работы».
«Мы убеждены, что продвигаемся в сторону важного соглашения», — цитирует американского лидера BBC Russia.
Документ, по данным источника, содержит также упоминание о помощи развивающимся странам на борьбу с вредными эмиссиями в размере $30 млрд. в течение трех предстоящих лет и $100 млн. ежегодно к 2020 году.
Как отметил президент Франции Николя Саркози, документ стал результатом «чрезвычайно трудных переговоров, потому что он охватывает всю планету».