ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամ եւ Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Ադամ Շիֆը կոչ է արել ընդունել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւը, որը նա 2009թ. մարտի 17-ին ներկայացրել է ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատի դատին: Այդ մասին հաղորդել է Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն (ANCA):
Ադամ Շիֆը նկատել է, որ բանաձեւի ընդունումն անհրաժեշտ քայլ է Օսմանյան կայսրությունում կատարված դեպքերը մերժելու Թուրքիայի գաղափարախոսության դեմ, նաեւ ճշմարտության վրա հիմնված հայ-թուրքական երկարաժամկետ հարաբերությունների հիմք:
ANCA-ն հաղորդում է, որ "կոնգրեսմենի կոչը պատասխան էր Ամերիկայի թուրքական ընկերակցությունների վեհաժողովի եւ Ամերիկայի թուրքական ընկերակցությունների դաշնության նամակին, որում խոսվում էր հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրություններում պատմական փաստերի եւ իրադարձությունների ուսումնասիրման միջկառավարական ենթահանձնաժողովի ստեղծման մասին: Համաձայն ATAA-ի եւ FTAA-ի՝ այդ դրույթը երաշխիք է Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսում Հայոց ցեղասպանությունը չդատապարտելու եւ բանաձեւ չնդունելու համար: Նամակում նշված էր, թե «ենթահանձնաժողովի հետազոտությունները կբացահայտեն 1885-1919թթ. հայերի ապստամբությունների փաստը: Այդ ընթացքում զոհվել է 1,1 մլն օսմանցի թուրք եւ հրեա»:
Կոնգրեսմեն Շիֆն իր հերթին դեկտեմբերի 18-ին գրած նամակում հայտնել է, որ ստացել է այդ նամակն ու «այն կարդալուց հետո ավելի քան վստահ է, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը մոռացության չմատնելու լավագույն ձեւը բանաձեւի ընդունումն է»:

U.S. Congressman Adam Schiff called for the adoption of the Armenian Genocide Resolution that he has introduced to the House of Representatives back on March 17, 2009, Armenian National Committee of America (ANCA) website reports.
Schiff underlined that it is a necessary step “to both counter Turkey’s campaign of denial and to help lay the foundation for a lasting Armenia-Turkey relationship based on truth,” the source reads.
ANCA informs that “Schiff’s actions came in response to a letter from the Assembly of Turkish American Associations (ATAA) and Federation of Turkish American Associations (FTAA) that cited the historical &‘commission’ provision of the recently signed Turkey-Armenia Protocols as justification for blocking Congressional condemnation and commemoration of the Armenian Genocide.”
“This investigation will necessarily probe the Armenian Revolt (1885-1919) during which 1.1 million Ottoman Muslims and Jews perished, and its consequences for Ottoman Armenian rebels and their supporters,” the letter reads.
In his turn, Adam Schiff in his December 18 letter says, “I received your letter regarding the Armenian Genocide Resolution and after reading it, I am more certain than ever that the best way to ensure that the victims of the Armenian Genocide are not forgotten is to pass the resolution.”