«Օրինաց Երկիր» խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանի համար 2009թ. ամենամեծ ձեռքբերումը աղետի գոտում իրականացված շինարարությունն է:
«2009թ. ամենամեծ ձեռքբերումն այն է, որ աղետի գոտում 118 հազար քառ.մ շինարարություն է իրականացվել եւ 25 մրդ դրամ գումար է ներդրվել»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հովհաննես Մարգարյանը:
Պատգամավորը, ի դեպ, հրաժարվեց պատասխանել ամենամեծ կորստի մասին հարցին. «Մտածեմ, հա՞, ամենամեծ կորստի մասին: Ես միշտ ցանկանում եմ ձեռքբերումներից խոսել»,- ասաց Մարգարյանը:

Самым большим достижением 2009 года является строительство в зоне бедствия. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил глава парламентской Комиссии по вопросам территориального управления, член фракции «Оринац еркир» Ованес Маргарян.
«Это очень большое достижение, что в зоне землетрясения удалось осуществить строительные работы в 118 тысячи кв. метров на 25 млрд. драмов», — отметил он.
Он при этом отказался ответить на вопрос о том, что было основным упущением 2009 года. «Я всегда желаю говорить о достижениях», — заключил депутат.