Հայաստանի արտգոործնախարարությունում տեղի են ունեցել քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի եւ Չինաստանի ԱԳՆ-երի միջեւ: Հայկական կողմից պատվիրակությունը գլխավորել է ԱԳՆ Ասիայի, Օվկիանիայի եւ Աֆրիկայի վարչության պետ Արեգ Հովհաննիսյանը, չինական կողմից` ՉԺՀ ԱԳՆ Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Չան Սյաոյը:
Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի եւ տեղեկատվության վարչությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ խորհրդակցություններին քննարկվել են տարածաշրջանային, երկկողմ հարաբերությունների, միջազգային կազմակերպություններում համագործակցության, հայ-չինական միջկառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստի անցկացման, «Շանհայ էքսպո-2010» միջազգային ցուցահանդեսի կազմակերպման եւ անցկացման, տնտեսական համագործակցության, ինչպես նաեւ մշակույթի, կրթության եւ այլ ոլորտներին վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է արվել նաեւ «Շանսի-Նաիրիտ» հայ-չինական համատեղ ձեռնարկության շինարարության ավարտի եւ գործարկման հարցերին:
Չինաստանից ժամանած պատվիրակությանը ընդունել է նաեւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարինե Ղազինյանը:

Armenia-China foreign ministries’ political consultations were held in RA foreign office. The Armenian delegation was headed by Areg Hovhannisian, the Head of African, East Asian and Pacific Ocean Countries Divisions at RA Foreign Ministry, whereas Chinese one – by Zhang Xiao, Chinese FMA European-Central Asian Affairs Department Deputy Director-General.
The sides discussed bilateral relations, issues on cooperation in the frames of international organizations, conduction of Armenian-Chinese intergovernmental commissions’ regular session, organization of Shanghai Expo 2010, as well as cultural and educational matters, RA Foreign Ministry press service informed NEWS.am.
The officials also made a point of the completion of Shangxi-Nairit Armenian-Chinese joint plant construction and operational issues.