Լեռնային Ղարաբաղում արձանագրվել է A/H1N1 վարակի՝ «խոզի գրիպի» 4 դեպք: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար Արմեն Խաչատրյանը՝ նկատելով, որ վարակվածները մտնում են ռիսկային խմբերի մեջ՝ 2 երեխա եւ 2 կին:
Երեխաներից մեկն արդեն դուրս է գրվել, երկրորդին դուրս կգրեն այսօր: Մյուսը տեղափոխվել է հանրապետական հիվանդանոց ծանր վիճակում, սակայն արդեն առաջընթաց է նկատվում նրա բուժման գործընթացում:
«Խուճապի մատնվելու կարիք չկա: Իրավիճակը վերահսկվում է։ Ինչպես Ստեփանակերտում, այնպես էլ շրջկենտրոններում եւ գյուղերում իրականացվում է ամենօրյա մոնիտորինգ»,- նշել է Արմեն Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, վերահսկողությունը շարունակվելու է ինչպես ամանորյա, այնպես էլ հետտոնական օրերին:
Հիշեցնենք, որ համաձայն ԼՂՀ կրթության եւ գիտության նախարարի հրամանի՝ դեկտեմբերի 21-ից 26-ը դադարեցվել են պարապմունքները հանրակրթական, միջին-մասնագիտական եւ բարձրագույն հաստատություններում, իսկ մանկապարտեզներում՝ մինչեւ դեկտեմբերի 30-ը: Մասնագետների պնդմամբ՝ կրթական հաստատությունների փակումը նպաստել է վերին շնչուղիների հիվանդությունների կանխարգելմանը:

В Нагорном Карабахе зарегистрировано 4 случая заболеваний вирусом A/H1N1 (свиной грипп). Об этом сообщил министр здравоохранения НКР Армен Хачатрян, отметив, что заболевшие входят в группу риска – 2 детей и 2 женщины.
Один ребенок уже выписался домой, второй выпишется сегодня. Одна из женщин проходит амбулаторное лечение. Другая поступила в республиканскую больницу в тяжелом состоянии, однако уже наблюдается прогресс в ее лечении.
«Мы не видим причин для паники. Ситуация под контролем, как в Степанакерте, так и в райцентрах и селах проводится обязательный ежедневный мониторинг посредством амбулаторно-поликлинических служб», – отметил Армен Хачатрян.
По его словам, контроль будет производиться как в новогодние, так и посленовогодние дни.
Напомним, что согласно приказу министра образования и науки НКР, с 21 по 26 декабря приостановлены занятия в общеобразовательных, средне-специальных и высших учебных заведениях, а деятельность дошкольных учреждений – до 30 декабря. По утверждению специалистов, закрытие образовательных учреждений способствовало значительному уменьшению количества заболеваний верхних дыхательных путей.