Լեռնային Ղարաբաղում արձանագրվել է A/H1N1 վարակի՝ «խոզի գրիպի» 4 դեպք: Այդ մասին հայտարարել է ԼՂՀ առողջապահության նախարար Արմեն Խաչատրյանը՝ նկատելով, որ վարակվածները մտնում են ռիսկային խմբերի մեջ՝ 2 երեխա եւ 2 կին:
Երեխաներից մեկն արդեն դուրս է գրվել, երկրորդին դուրս կգրեն այսօր: Մյուսը տեղափոխվել է հանրապետական հիվանդանոց ծանր վիճակում, սակայն արդեն առաջընթաց է նկատվում նրա բուժման գործընթացում:
«Խուճապի մատնվելու կարիք չկա: Իրավիճակը վերահսկվում է։ Ինչպես Ստեփանակերտում, այնպես էլ շրջկենտրոններում եւ գյուղերում իրականացվում է ամենօրյա մոնիտորինգ»,- նշել է Արմեն Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, վերահսկողությունը շարունակվելու է ինչպես ամանորյա, այնպես էլ հետտոնական օրերին:
Հիշեցնենք, որ համաձայն ԼՂՀ կրթության եւ գիտության նախարարի հրամանի՝ դեկտեմբերի 21-ից 26-ը դադարեցվել են պարապմունքները հանրակրթական, միջին-մասնագիտական եւ բարձրագույն հաստատություններում, իսկ մանկապարտեզներում՝ մինչեւ դեկտեմբերի 30-ը: Մասնագետների պնդմամբ՝ կրթական հաստատությունների փակումը նպաստել է վերին շնչուղիների հիվանդությունների կանխարգելմանը:

Four swine flu cases are registered in Karabakh, NKR Health Minister Armen Khachatryan stated, underlining that the infected are of high-risk group — 2 children and 2 women.
One child was discharged from hospital yesterday and the other one — today. A woman was hospitalized in a critical state, however the progress is registered.
“We do not see ground for panic. The situation is under control both in Stepanakert and regions including villages where daily monitoring is conducted,” Khachatryan said.
Under NKR Education and Science Minister’s decree, kindergartens and schools are closed till Dec. 30. According to the expert, closure of educational institutions entailed reduction of upper respiratory infection cases.