Հայաստանում հունվարի 8-ի դրությամբ արձանագրվել է գրիպի A/H1N1 վիրուսային վարակի՝ «խոզի գրիպի» լաբորատոր հաստատված 111 դեպք, որից 3-ը մահվան ելքով: Ներկայում հանրապետության բուժկանխարգելիչ կազմակերպություններում բուժվում է 2 հիվանդ: Մնացած հիվանդները, թվով` 106, առողջացումով դուրս են գրվել:
Հայաստանի առողջապահության նախարարության մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնեցին, որ հանրապետությունում շարունակվում է սուր շնչառական վիրուսային հիվանդությունների օրական մոնիթորինգը, որն իրականացվել է նաեւ տոների ընթացքում: Համաձայն մոնիթորինգի տվյալների՝ հիվանդացությունը նվազել է: 2009թ. նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ՝ հիվանդացությունը գտնվում է գրեթե միեւնույն մակարդակի վրա: Նկատելի նվազել են նաեւ շտապ օգնության կանչերը:
Բնակչության շրջանում իրականացվում է առողջ ապրելակերպի քարոզչություն եւ բժշկահիգիենիկ գիտելիքներ են տարածվում: ԶԼՄ-ներով բնակչության իրազեկման աշխատանքներ են իրականացվում:
Շուրջօրյա գործում է առողջապահության նախարարության թեժ գիծը` երկու հեռախոսահամարներով:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում խոզի գրիպից մահացել էին երեք հոգի՝ հղի մի կին, 28-ամյա մի երիտասարդ եւ 80-ամյա մի կին:

В Армении по состоянию на 8 января зафиксировано 111 случаев свиного гриппа. В настоящее время в медучреждениях республики проходят лечение два человека. Остальные больные выписаны из больниц.
Как сообщили корреспонденту Новости Армении — NEWS.am в пресс-службе Минздрава Армении, в республике продолжается ежедневный мониторинг ОРЗ. Согласно мониторингу, заболеваемость пошла на убыль. Ощутимо сократились также вызовы Скорой помощи.
Минздрав осуществляет также разъяснительную работу среди населения. Круглосуточно работает горячая линия по двум телефонным номерам.
Отметим, что от свиного гриппа в Армении за весь период распространения инфекции скончались 3 человека, среди которых беременная женщина.