Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այցը Մոսկվա շարունակում է բազմաթիվ ենթադրությունների տեղիք տալ թուրքական մամուլում։ Այսպես, թուրքական Zaman-ը նշում է, որ Մոսկվան ջանքեր է գործադրում կարգավորելու թե՛ Ղարաբաղյան խնդիրը, թե՛ հայ-թուրքական հարաբերությունները։ Թուրքական պարբերականը ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքին, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը այցելում է Հայաստան՝ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի կողմից Ցյուրիխում ստորագրված հայ-թուրքական հարաբերությունները կարգավորող արձանագրությունների քննարկման օրը, եւ հաջորդ օրը՝ հունվարի 13-ին վերադառնալու է Մոսկվա եւ մասնակցելու է թուրքական պատվիրակության հետ հանդիպմանը։
Թուրքական Zaman-ը կարծիք է հայտնում, որ 2010 թվականին Հայաստանը կհանձնի 7 շրջաններից 5-ը եւ դրանով հնարավոր կլինի բացել հայ-թուրքական սահմանը։

Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan’s visit to Moscow continues to arouse a number of assumptions in Turkish press. For instance, Turkish Zaman says that Moscow makes efforts both to settle Karabakh conflict and Armenia-Turkey relations. The daily underlines that Russian Foreign Minister Sergei Lavrov will visit Armenia on the day when Armenia-Turkey Protocols are discussed at RA Constitutional Court. The next day, January 13 he will return to Moscow to participate in the meeting with Turkish delegation.
Zaman daily considers that in 2010 Armenia will liberate 5 out of 7 regions that will enable to open Armenia-Turkey border.