Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը մեկնաբանել է 1990թ. ողբերգական իրադարձությունները Բաքվում: Մեկնաբանության մեջ մասնավորապես ասված է. «Հունվարի 13-ին լրանում է Բաքվում հայերի ջարդերի 20-ամյակը, որոնք դարձան „ինտերնացիոնալ“ համարվող ադրբեջանական մեկ այլ քաղաքում` Սումգայիթում 1988թ. փետրվարին հայերի կոտորածների անմիջական եւ տրամաբանական շարունակությունը:
Անպատիժ չարիքը կրկնվեց` ընդլայնելով իր մասշտաբները: 1990թ. հունվարի 13-19-ը, մարդկանց դեմ ամենադաժան պատժամիջոցների կիրառմամբ, Բաքվի կոտորածը վերջակետ դրեց այդ երկրի պետականաստեղծ ազգերից մեկի ներկայացուցիչներից,Բաքվի փառք ու պարծանք հանդիսացող ժողովրդից` հայերից Ադրբեջանի մայրաքաղաքը էթնիկապես զտելու հարցում: Բաքվի հազարավոր հայեր զոհվեցին, հաշմանդամ դարձան, հարյուր հազարավորները` փախստական: Հիրավի ֆաշիստական վայրագությունների զոհ գնացին հիմնականում երեխաներ, ծերեր, կանայք:
Խորհրդային կենտրոնական իշխանությունների թողտվությամբ, Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության լուռ համաձայնությամբ ու մասնակցությամբ` հայոց հարցը լուծվեց թուրքական փորձված գործիքի` ցեղասպանության միջոցով: Եւ եթե Սումգայիթում խորհրդային զորքերը „ուշացան“ 3 օրով, ապա Բաքվում` մի ամբողջ շաբաթով` քաղաք մտնելով միայն այն ժամանակ, երբ այնտեղ գրեթե հայ չէր մնացել: Բաքվի հրեշավոր ոճրագործությանը առայժմ ոչ՛ քաղաքական, ոչ՛ իրավական, ոչ՛ բարոյական գնահատական չի տրվել: Հայերի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները ադրբեջանական իշխանությունների կողմից լռության մատնելու փաստն ինքնին աղաղակող ցինիզմ է: Անգամ զղջումի որեւէ նշույլի բացակայությունը, դեռ ավելին՝ հայ ժողովրդի հանդեպ աճող սպառնալիքները հաստատում են, որ „բաքուները“, „սումգայիթները“, „կիրովաբադները“ դեռեւս մնում են Ադրբեջանի պաշտոնական քաղաքականության օրակարգում: Եւ այս ամենը կատարվում է միջազգային հանրության աչքի առաջ, որը, ըստ ամենայնի, չի պատրաստվում դասեր քաղել անցյալից. չէ որ հենց միջազգային հանրության թողտվությամբ է հնարավոր դարձել արյունալի վայրագությունը, որը համակել էր Խորհրդային Ադրբեջանի ամբողջ տարածքը եւ Բաքվում իր գագաթնակետին էր հասել 1990թ. հունվարին:
Բաքվի հայկական ջարդերը Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախ) Հանրապետության` Ադրբեջանի կազմում գտնվելու անհնարինության օգտին ամենահամոզիչ փաստարկներից մեկն են:
Հայերի հանդեպ վայրագությունները, որոնք կանոնավոր կերպով կազմակերպվում էին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից ողջ 20-րդ դարի ընթացքում, կրկին անգամ ընդգծում են Արցախի ժողովրդի իրավացիությունը, որը պայքարի ելավ իր վաղնջական իրավունքներն ու ազատությունը պաշտպանելու համար»:

Nagorno-Karabakh Foreign Ministry press service commented on the January 1990 tragic events in Baku. NEWS.am posts the statement:
“January 13, 2010 is the 20th anniversary of the Armenian pogroms in Baku, which had become the direct and logical continuation of the massacre of Armenians in February 1988 in another Azerbaijani city – Sumgait reputed to be &‘international’.
The unpunished evil was repeated, still on an expanded scale. The January 13-19, 1990 massacre in Baku, with the use of the most brutal and subtle methods of killing people, completed the ethnic cleansing of the Azerbaijani capital from Armenians – representatives of one of the state-constituting nations of the country, a nation representing the pride and fame of Baku. Thousands of Armenians in Baku deceased or became handicapped, and hundreds of thousands became refugees. Mainly children, old people, and women became victims of the really fascist atrocities.
The Armenian issue was resolved via the experienced Turkish tool – genocide, with the connivance of the central Soviet authorities, with the silent consent and participation of the Azerbaijani SSR leadership. And while the Soviet troops &‘were late’ for 3 hours in Sumgait, they &‘were late’ for a whole week in Baku, entering the city only when actually no Armenians were left there. The monstrous crime in Baku hasn’t got any political, legal or moral estimation so far. The very fact of the Azerbaijani authorities’ concealment of the atrocities against Armenians is outrageous cynicism. The lack of even a shadow of repentance, moreover, the increasing threats towards the Armenian people confirm that &‘bakus’, &‘sumgaits’, and &‘kirovabads’ are still on the agenda of Azerbaijan's official policy. And all this is witnessed by the international community, which probably isn't going to take lessons from the past – as just the connivance of the international community made possible the bloody bacchanalia, which covered the whole territory of the AzSSR and achieved its peak in January 1990 in Baku.
The Armenian pogroms in Baku are one of the convincing grounds for the impossibility of Nagorno Karabakh(Artsakh) Republic’s being part of Azerbaijan.
The atrocities towards Armenians, which were systematically organized by the Azerbaijani authorities during the whole 20th century, emphasize once again the rightness of the Artsakh people struggling for freedom and defense of its primordial rights.”