Պատերազմը հայտարարություններով չի սկսվում: Այդ մասին հունվարի 14-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ԼՂՀ պաշտպանության նախարար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով վերջին շրջանում Բաքվից հնչող ռազմաշունչ հայտարարությունները: Ինչպես նշել է Հակոբյանը, այդ հայտարարությունները մեծամասամբ ներքաղաքական նպատակներ են հետապնդում:
«Մենք պետք է լսենք այդ հայտարարությունները, ճիշտ եզրակացություններ անենք եւ նախաձեռնենք համապատասխան միջոցառումներ՝ հայտարարությունների իսկությունը ճշտելու նպատակով, ինչի համար մեր պետությունն ու բանակն ունեն համապատասխան կառույցներ»,- հայտարարել է Հակոբյանը՝ ընդգծելով, որ հիմնական խնդիրն է անել այնպես, որ «այդ հայտարարությունները մնան լոկ հայտարարություն»:
ԼՂՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ դեռ Էլչիբեյն էր ասում, որ ոտքերն է լվանալու Սեւանա լճում, բայց այդ հայտարարությանը հետեւեց Աղդամի անկումը:
«Եթե Ադրբեջանը պատրաստ լիներ պատերազմին, կսկսեր՝ ոչ մեկին չհարցնելով»,- նկատեց նա՝ հավելելով, որ իր համար, որպես պաշտպանության նախարարի, պատերազմը կարող է հենց հիմա էլ սկսվել: Հենց այդ պատճառով էլ առաջավոր գծում մեծ թվով զինվորներ, հերթապահ ստորաբաժանումներ են գտնվում:
Անդրադառնալով փաստին, որ առաջավոր գծերից հետ չեն քաշվել դիպուկահարները, նախարարը նկատեց, որ դա չի արվել այն պատճառով, որ Ադրբեջանը չցանկացավ ստորագրել ԼՂՀ Պաշտպանական բանակի հետ համապատասխան պայմանագիրը:
Հակոբյանը համոզմունք է հայտնել որ հարավկովկասյան տարածաշրջանում խաղաղությունը պահպանվում է բացառապես Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Պաշտպանական բանակի շնորհիվ. «դա մեր ամենակարեւոր հաջողությունն է, եւ բանակի մարտունակության բարձրացման միջոցով մենք պետք է մշտապես հարկադրենք հակառակորդին, որ նա մեզ հետ խոսի բանակցությունների սեղանի շուրջ, այլ որչ պատերազմի դաշտում»:

It is not statements that begin war, Minister of Defense of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Movses Hakobyan told a press conference, commenting on official Baku’s bellicose statements. He pointed out that such statements are mostly made for domestic political purposes.
“We should hear the statement, draw right conclusions and take measures to find out whether they are trustworthy or misleading. Our state and army have the relevant agencies,” Hakobyan said. He stressed that the main task is for “the statements to remain mere statements.”
The NKR Defense Minister pointed out that the Azeri leader Elchibey would say he would “wash his feet” in Lake Sevan, but his statement was followed by the fall of the city of Agdam.
“If Azerbaijan is ready for war, it will start war without asking anyone,” Hakobyan said. He pointed out that war can begin even this moment for his as Minister of Defense. That is the reason for a large number of servicemen on duty on the frontline.
As to why snipers have not been withdrawn from the frontline, Hakobyan said that Azerbaijan refused to sign a relevant agreement with the NKR Defense Army.
The NKR Defense Minister expressed the confidence that peace in the South Caucasus can only be maintained due to the NKR Defense Army. “This is our greatest achievement, and, by enhancing our army’s efficiency, we must constantly force our enemy to talk to us, instead of warring against us,” Hakobyan said.