Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների վերջին զարգացումները նման են այն խաղին, որտեղ կողմերը մեկը մյուսին է ցույց տալիս՝ մատնանշելով մեղավորին։ Իր էջերում գրում է Hurriyet Daily News-ը։
Պարբերականը մեջբերում է Թբիլիսիում «Ուսումնասիրությունների կովկասյան կենտրոնի» տարածաշրջանային նախագահ Հանս Գուտբրոդի հետեւյալ խոսքերը. «Նախապայմաններ առաջադրելը այդօրինակ իրավիճակներում բարդ գործ է, քանի որ երկու երկրներում էլ կա անհավանական մեծ ճնշում։ Այսպիսի դեպքում կարեւոր է ոչ թե այն, թե ինչ կկատարվի հետագա 5 ամսվա կամ շաբաթվա ընթացքում, այլ թե ի՞նչ կլինի հետագա 5 տարում»։ Ամեն դեպքում փորձագետը լավատեսորեն է տրամադրված եւ հավաստիացնում է, որ մնացած երկրներն էլ այս գործընթացում կարող են դրական դեր ունենալ։
Թերթը նաեւ գրում է, որ թուքական TEPAV Burcu հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Գյուլթեկին Փունսմաննը ասել է, թե "Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ բանակցային գործընթացի ներկայիս փակուղին կարող է տապալել երկու տարվա ջանքները. կողմերը պետք է հավատարիմ լինեն փաստաթղթերի տառին եւ ոգուն։ Արձանագրություններում յուրաքանչյուր բառ մանրամասնորեն մտածված է։ Շեշտը պետք է դրվի դիվանագիտության վրա, որպեսզի երկկողմ հարաբերությունների կարգավորմանը ոչինչ չազդի։

Недавние развития в отношениях между Арменией и Турцией напоминают поиски виновного, когда обе стороны указывают пальцем друг на друга, утверждает на своих страницах турецкая Hurriyet Daily News.
Издание цитирует регионального директора Кавказского центра исследования ресурсов в Тбилиси Ганса Гутброда: «Предусловия в таких реалиях – дело весьма сложное, так как в обеих странах существует невероятное давление. В этом случае важно то, что произойдет в течение последующих 5 лет, а не через 5 месяцев или 5 недель». В любом случае эксперт настроен оптимистически и утверждает, что другие страны в этом процессе также могут сыграть положительную роль.
Газета сообщает, что эксперт турецкого исследовательского центра TEPAV Burcu Гюльтекин Пунсманн считает, что «нынешний тупик в переговорном процессе между Арменией и Турцией может провалить двухлетние усилия; стороны должны придерживаться буквы документов. Каждое слово в них было тщательно обдумано. Именно дипломатии должны быть даны карты в руки, чтобы нормализации двусторонних отношений ничто не угрожало».