Նաիրի Հունանյանը չի կարող մասնակցել մոր հուղարկավորությանը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը: Նրա խոսքով, քրեակատարողական ծառայության մասին օրենքում եւ քրեական դատարավության օրենսգրքով արգելվում է ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործություն կատարած անձանց, այդ թվում՝ ցմահ դատապարտյալներին, կարճատեւ տեսակցության գնալ հարազատի հուղարկավորությանը մասնակցելու համար: Մնացած բոլոր դատապարտյալներին թույլատրվում է։
Հարցին, թե Նաիրի Հունանյանին արդեն տեղեկացրե՞լ են այդ մասին, նա պատասխանեց, որ Հունանյանի մոր մահվան մասին հարազատներից կամ որեւէ մեկից պաշտոնական թուղթ իրենց չի փոխանցվել: «Քրեակատարողական հիմնարկներում կան սոցիալ հոգեբանական եւ իրավաբանական բաժիններ: Երբ տեղեկատվությունը մեզ փոխանցվի, մեր հոգեբանները նրան այդ մասին կտեղեկացանեն»,- ասաց Գոռ Ղլեչյանը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր NEWS.am-ը, նոյեմբերի 23-ի գիշերը Եվպատորիայի առափնյա տարածքում, ափից երկու մետր հեռավորության վրա հայտնաբերվել էր Նաթելլա Գալստյանի մարմինը: Հիշեցնենք, որ 13 տարի առաջ, 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին, 5 հոգուց բաղկացած ահաբեկչական խումբը՝ Նաիրի Հունանյանի գլխավորությամբ, զինված ինքնաձիգներով, մտել է խորհրդարանի նիստերի դահլիճ եւ գնդակահարել ԱԺ նախագահ Կարեն Դեմիրճյանին, վարչապետ Վազգեն Սարգսյանին, եւս 6 բարձրաստիճան պաշտոնյաների ու պատգամավորների: Պատգամավորները մեկ օր շարունակ պատանդ էին մնացել խորհրդարանի դահլիճում, որից հետո ահաբեկիչները հանձնվել էին իրավապահ մարմիններին: Մինչ այդ Նաիրի Հունանյանն առանձնազրույց էր ունեցել այդ ժամանակ երկրի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հետ: Նրանց նկատմամբ դատավարությունը տեւել է երեք տարի, որի արդյունքում 5 ահաբեկիչները դատապարտվել են ցմահ ազատազրկման: Դատավարության ընթացքում ահաբեկչության կազմակերիչները չեն հայտնաբերվել:

YEREVAN. - The terrorist Nairi Hunanian, imprisoned in Armenia for life sentence,  will not take part in his mother’s funeral, the head of public relations department of the penitentiary branch of the Ministry of Justice Gor Ghlechyan told Armenian News-NEWS.am.
According to the Armenia’s criminal code, the convicts who have committed grave or especially grave crimes and have a life sentence are not allowed for short-term visits for their relatives’ funerals. Other convicts are allowed.
To the question on whether Nairi Hunanian has already been told about that decision, he answered that the department has not yet received an official document on Hunanian’s mother’s death from any of their relatives.
Armenian News-NEWS.am earlier reported that on November 23 in Yevpatoria city, near the sea, 2 meters away from the coast, Hunanyan’s mother, Natella Galstyan’s body was discovered.
Note, that 13 years ago, on Oct. 27, 1999, five members of terrorist group led by Nairi Hunanian and armed with automatic guns, entered the Armenian parliament and killed during parliament session the Speaker Karen Demirchyan, prime minister Vazgen Sargsyan and 6 other high ranking officials.
The trial over them took 3 years, as a result of which the five terrorists were convicted to live sentence. During the trial, the organizers of the attack were not discovered.