Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման մասին պայմանագիրը ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ կկնքվի ամենամոտ ժամկետներում։ Այս մասին խոսվել է հունվարի 27-ին ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջեւ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ։
Ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցած հեռաախոսազրույցի ընթացքում կողմերը կարծիք են հայտնել, որ նոր պայմանագրի մասին բանակցությունները «համարյա ավարտված են»։ Կրեմլի մամուլի ծառայությունն ավելի ուշ հայտնել է, որ Մեդվեդեւը եւ Օբաման պայմանավորվել են հանձնարարականներ տալ մոտ ժամանակներս ավարտելու պայմանագրի տեխնիկական մասը։
Ինչպես նախօրեին հայտարարել էր ԱՄՆ փոխպետքարտուղար Ֆիլիպ Քրոուլին, երկու երկրների նախագահները պայմանագրի կնքելու շուրջ բանակցություները կշարունակեն փետրվարի 1-ին։
Ռուսաստանի ԱԳՆ տվյալներով, պայմանագիրը կարող է պատրաստ լինել արդեն մի քանի շաբաթից։
Նոր պայմանագիրը պետք է փոխարինի հնին, որը ստորագրվել է 1991թ., Մոսկվայում եւ ուժի մեջ է մտել 1994թ. դեկտեմբերի 5-ից։ Նրա ժամկետը լրացել է 2009թ. դեկտեմբերի 5-ին։

Russia and the United States are to sign a new Strategic Arms Treaty in the near future. The statement was made during RF President Dmitry Medvedev’s telephone conversation with his U.S. counterpart Barack Obama on January 27.
The conversation was held on the U.S. initiative. The sides voiced the opinion that the relevant talks are nearing completion. The Kremlin press service reported that the Russian and U.S. leaders arranged to order the technical revision of the new Treaty to be completed in the immediate future.
Philip J. Crowley, U.S. Assistant Secretary of State, reported that Russia and the United States will continue negotiations over the new Treaty on February 1. The negotiators hope to draft an effective agreement that would meet both the nations’ interests, Crowley said.
The RF Foreign Office reports that the document is to be finalized in a few weeks.
The new Treaty ill replace the first one signed in Moscow in 1991 and enforced on December 5, 1994. It expired on December 5, 2009.