ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Կոնգրեսին է ներկայացրել հաջորդ ֆինանսական տարվա բյուջեն 3,8տրիլիոն դոլարի չափով։ Ըստ բյուջեի նախագծի հաստատված ֆինանսական տարում նախատեսվում է 2011թ. Հայաստանին հատկացնել 40 մլն դոլար օգնություն, հաղորդում է Ամերիկայի հայկական ազգային կոմիտեն (ANCA): Դա 10 միլիոնով ավելին է, քան նախատեսված էր Հայաստանին 2010թ., սակայն 1 միլիոնով պակաս Կոնգրեսի հաստատածից:
«Մենք ողջունում ենք Օբամայի որոշումը՝ մեծացնել ֆինանսական օգնությունը Հայաստանին 10 միլիոնով, նաեւ որոշումը՝ պահպանել հավասարակշռությունը Հայաստանի եւ Ադրբեջանին զինված ուժերին վերաբերող հարցերում»,- հայտարարել է ANCA-ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նշենք, որ զինված ուժերի ֆինանսավորման համար նախատեսված ԱՄՆ օգնությունը նախատեսում է հավասարակշռություն պահպանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, այսինքն ամեն երկրին տրվելու է 3,5 մլն դոլար: Նշենք, որ նախորդ տարիներին Սպիտակ տունը փորձում էր խախտել հավասարակշռությունը՝ հօգուտ Ադրբեջանի, սակայն բախվում էր Կոնգրեսի անհամաձայնության հետ:
Ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ նախագահը նախատեսում է Եվրոպայի եւ Ասիայի երկրներին տրամադրել 599 մլն 164 հազար դոլար, ինչը 11 մլն 818 հազարով պակաս է, քան նախորդ տարի:

President Barack Obama’s fiscal year 2011 (FY11) budget, released earlier today, calls for $40 million in assistance to Armenia — $10 million more than his FY10 request, but still $1 million less than the total appropriated by Congress last year, the Armenian National Committee of America (ANCA) reports.
“We welcome the decision by the Obama Administration to ask for $10 million more in economic aid to Armenia this year than he did last year, and also his proposal to maintain parity in a key area of military aid to Armenia and Azerbaijan,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.
The budget proposes maintaining Foreign Military Financing (FMF) assistance parity between Armenia and Azerbaijan, requesting $3.5 million for each country. Earlier, the White House tried to tilt the military aid balance in support of Azerbaijan, ANCA press release reads.
On the whole U.S. intends to allocate $599.164.000 to Europe and Eurasia, that is $11.818.000 less than last year.