ԱՄՆ-ի իշխանությունները փակել են դեսպանատունը Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետության մայրաքաղաք Բանգիում: Նման որոշման պատճառը «աշխատակիցների անվտանգության համար մտավախությունն է»:
Դեսպանատան շուրջ 40 աշխատակից ԱՄՆ-ի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռով տարհանվել են շենքից եւ տեղափոխվել Քենիա: ԿԱՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան Լոուրենս Վոլերսը այնտեղ գտնվող մի քանի այլ ամերիկացիների հետ լքել է երկիրը: Ավելի վաղ ԱՄՆ-ն իր բոլոր քաղաքացիներին կոչ էր արել լքել ԿԱՀ-ի տարածքը:
Ընդ որում, Պետդեպում հայտնել են, թե դա դիվանագիտական հարաբերությունների խզում չի նշանակում, ընդամենն իրենց աշխատակիցների անվտանգության համար անհանգստություն է, հայտարարել է ԱՄՆ-ի Պետդեպի մամուլի ծառայության պետի պաշտոնակատար Պատրիկ Վենթրելը, հայտնում է «Գոլոս Ռոսիին»:
Գործող նախագահ Ֆրանսուա Բոզիզեին տապալել ձգտող ապստամբները վերջին շաբաթներին ԿԱՀ-ի հյուսիսում մի քանի քաղաքներ են գրավել: Ըստ որոշ տվյալների` նրանք շարժվում են դեպի մայրաքաղաք: Ավելի վաղ, վախենալով ապստամբների ներխուժումից, իր անձնակազմին դուրս բերելու մասին հայտարարել էր ՄԱԿ-ը:

Власти США закрыли посольство в столице Центральноафриканской республики Банги. Причиной для такого решения послужило «беспокойство за безопасность сотрудников».
Около 40 работников посольства были эвакуированы из здания и направлены в Кению на самолете ВВС США. Посол США в ЦАР Лоуренс Волерс покинул страну вместе с несколькими другими американцами, находившимися там как частные лица. Ранее США призвала всех своих граждан покинуть территорию ЦАР.
При этом в Госдепе сообщили, что это не означает прерывания дипломатических отношений. «Это решение основывается исключительно на беспокойстве о безопасности наших сотрудников», - заявил и.о. заместителя начальника пресс- службы госдепартамента Соединенных Штатов Патрик Вентрелл, сообщает «Голос России».
Повстанцы, стремящиеся свергнуть нынешнего президента Франсуа Бозизе, за последние недели захватили несколько городов на севере ЦАР. По некоторым данным, они движутся к столице. Ранее, опасаясь вторжения повстанцев в Банги, о выводе большей части своего персонала объявила ООН.