Ամանորյա տոնակատարություններն աշխարհում շարունակվում են: Այսպես` Լոնդոնում 2013 թվական մուտք գործելու առթիվ անցկացվել է ավանդական շքերթ: Կառնավալային երթին մասնակցել են հազարավոր երաժիշտներ, պարողներ եւ կրկեսի դերասաններ: Շատ հագուստներ տարբերվել են իրենց օրիգինալությամբ:
Իտալացիները 2013 թվականը դիմավորել են կամրջից` Տիբեր գետը ցատկելով: Այդ ավանդությունը մի քանիւ տասնյամկների պատմություն ունի: Այս անգամ առանձնացել են ընդհամենը հինգ քաջարի հռոմեացիներ: Սակայն եղել են բազմաթիվ հանդիսատեսներ, հայտնում է «Առաջին Ալիք»-ը:
Նիդերլանդների բնակիչները Նոր տարին նշել են Հյուսիսային ծովի ջրերը մտնելով: Նույնիսկ ռեկորդ է սահմանվել` 40 հազար մասնակից: Հանդուգն համարձակները վազելով մտել են ծովը, իհարկե, ավելի արագ ետ են վազել` ջրի ջերմաստիճանը 8 աստիճան էր:
Իսլանդիայում եղել է ծովացլերի զանգվածային հավաք: Սառցե ջրերում լողանալու սիրահարները ջրերի մեջ մտնելուց հետո, այդպես զանգվածային էլ ջերմացել են տաք աղբյուրներում:
Իսկ ԱՄՆ արեւմտյան ափամերձ տարածքում միլիոնավոր մարդիկ վայելել են Պասադենում տեղի ունեցած վարդերի շքերթը: Հանդիսատեսների դիմացով անցել են ծաղիկներով զարդարված պլատֆորմներ, որոնցից մեկի վրա նույնիսկ իրական հարսանիք է եղել:
Ինչպես հայտնում է ՆՏՎ-ն, ծաղկե փառատոնը հավաքել էր մոտ 700 հազար հանդիսատես: Պասադենի փողոցնեերով անցել են երկու տասնյակ նվագախմբեր, ինչպես նաեւ բազմաթիվ երաժշտական եւ պարային խմբեր:

Новогодние торжества в мире продолжаются. Так, в Лондоне по случаю наступления 2013 года прошел традиционный парад. В карнавальном шествии приняли участие тысячи музыкантов, танцоров и цирковых артистов. Многие костюмы отличались оригинальностью.
Итальянцы встречали 2013 год прыжками с моста в Тибр. Этой традиции несколько десятилетий. На этот раз насчитали лишь пятерых отважных римлян. Зато зрителей было множество, передает «Первый канал».
Жители Нидерландов Новый Год отмечали массовым погружением в воды Северного моря. Побили рекорд – 40 тысяч участников. Отчаянные смельчаки наперегонки забегали в море, правда, еще быстрее возвращались назад - температура воды 8 градусов.
Массовый сбор моржей прошел и в Исландии. После погружения в ледяную воду любители холодного плавания также массового отогревались в горячих источниках.
А на западном побережье США около миллиона человек любовались парадом роз в Пасадене. Перед зрителями прошли десятки украшенных цветами платформ. А на одной из них даже состоялась настоящая свадьба.
Как сообщает НТВ, цветочный фестиваль собрал более 700 тысяч зрителей. По улицам Пасадены промаршировали два десятка оркестров, а также множество музыкальных и танцевальных групп.