Վիլնյուսում ոստիկանությունը կալանավորել է Մոսկվա թռչող օդանավերից մեկի մեջ ռումբի կեղծ առկայության մասին հայտնած չարագործին։ Լիտվիական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ կալանավորման ժամանակ խաբեբան գտնվել է ալկոհոլի ազդեցության տակ։ Հեռախոսային ահաբեկչի արարքի դրդապատճառները դեռ հայտնի չեն։ Ներկա պահին քննիչները նրան հարցաքննում են։
Հիշեցնենք, որ Մոսկվայում ուժայինները «Վնուկովո» եւ «Շերեմետեւո» օդանավակայաններում ստուգել են 2 օդանավ, որոնցում պայթուցիկ սարքեր չեն հայտնաբերվել: Այնուհետեւ իրավապահները որոշել են ստուգել Լիտվայից Ռուսաստան եկող եւս երկու օդանավ, հաղորդում է ՌԲԿ-ն։
Այդ ժամանակահատվածում Վիլնյուսի օդանավակայանի աշխատանքը կաթվածահար էր եղել։ Բոլոր չվերթները հետաձգվել են, աշխատակիցներն ուղեւորներին ուղարկել են սպասասրահ, որից հետո ավիաընկերության հաճախորդները ստիպված են եղել կրկին ստուգում անցնել։

В Вильнюсе полиция задержала злоумышленника, сообщившего о бомбе, якобы заложенной в одном из самолетов, направлявшихся в Москву. По сообщениям литовских СМИ, в момент задержания хулиган находился в состоянии алкогольного опьянения. Мотивы телефонного террориста пока неизвестны. В настоящее время его допрашивают следователи.
Напомним, московские силовики осмотрели два борта, прибывших из Вильнюса в аэропорты Внуково и Шереметьево. Взрывных устройств на борту самолетов обнаружено не было. После этого силовики приняли решение досмотреть еще два самолета, которые направлялись из Литвы в Россию, сообщает РБК.
Тем временем работа аэропорта в Вильнюсе была парализована. Вылет всех рейсов было отложен, сотрудники отправили пассажиров в зал ожидания, после чего клиентам авиакомпаний пришлось повторно пройти проверку.