Վենեսուելայի վարչապետ Նիկոլաս Մադուրոն ժամանել է Կուբա, որտեղ բուժվում է Վենեսուելայի առաջնորդ Ուգո Չավեսը։ Տեղի հեռուստատեսության տվյալներով՝ Ն. Մադուրոն արդեն ժամանել է Կուբայի մայրաքաղաք եւ օդանավակայանում հանդիպել Կուբայի ԱԳ նախարար Բրունո Ռոդրիգեսի հետ։ Այլ մանրամասնություններ դեռ հայտնի չեն, հայտնում է ՌԲԿ-ն։
Ավելի վաղ պաշտոնական այցով Կուբա էր ժամանել Պերուի նախագահ Օլյանտա Ուլանգան։ Կուբայում մասնավոր այցով գտնվում էր նաեւ Արգենտինայի նախագահ Քրիստինա Ֆերնանդես դե Կիրշները։ Նա մտադիր է «իր համերաշխությունն արտահայտել» Ուգո Չավեսին, հաղորդում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդա»-ն։ Պերուի նախագահի պաշտոնական այցի շրջանակներում Ուգո Չավեսի հետ հանդիպում չի նախատեսվում, թեեւ Օլյանտա Ումալան իր գործընկերոջը շուտափույթ ապաքինում է մաղթել:
Մադուրոն Կուբա մեկնելուց առաջ հայտարարել է, որ նախատեսել է հանդիպել Կիրշների եւ Օմալի հետ։
Ըստ «ՌԻԱ Նովոստիի», Մադուրոն Կուբա է ժամանել կնոջ, Վենեսուելայի գլխավոր դատախազ Սիլի Ֆլորեսի, Բարինաս նահանգի նահանգապետ Ադան Չավեսի (Ուգո Չավեսի ավագ եղբայրը) եւ գիտության եւ տեխնալոգիայի նախարար Խորխե Արեասի (Վենեսուելայի առաջնորդի անոր) հետ։
Չավեսի դուստր Գաբրիելան Թվիթերում շնորհակալական խոսքեր է հղել Արգենտինայի նախագահին՝ բժշկական կենտրոն այցելելու համար։ Կիրշները՝ բժշկական կենտրոնից հյուրանոց վերադառնալով, հրաժարվել է մամուլի հետ հանդիպումից։

Вице-президент Венесуэлы Николас Мадуро прибыл на Кубу, где проходит лечение венесуэльский лидер Уго Чавес. По данным местного телевидения, Н.Мадуро уже прибыл в кубинскую столицу и встретился в аэропорту с министром иностранных дел Кубы Бруно Родригезом. Другие подробности пока неизвестны, сообщает РБК.
Ранее на Кубу с официальным визитом прибыл президент Перу Ольянта Умала. На Кубе также находится президент Аргентины Кристина Фернандес де Киршнер, прибывшая с частным визитом. Она намерена «выразить свою солидарность» с Уго Чавесом, сообщает «Комсомольская правда». Официальная программа поездки перуанского президента не предусматривает встречи с Чавесом, хотя Ольянта Умала пожелал своему коллеге скорейшего выздоровления.
Мадуро, перед отбытием на Кубу сообщил, что планирует встретиться и с Киршнер, и с Омалой.
Как сообщает РИА Новости, Мадуро прибыл на Кубу с супругой, генеральным прокурором Силией Флорес, а также губернатором штата Баринас Аданом Чавесом (старший брат Уго Чавеса) и министром науки и технологии Хорхе Арреасом (зять лидера Боливарианской республики).
Дочь Чавеса Габриэла разместила в Twitter пост со словами благодарности президенту Аргентины за визит в медцентр. Киршнер, вернувшаяся в гостиницу из медцентра, отказалась от общения с прессой.