Կովկասում նոր պատերազմի հնարավորությունն անհանգստացնում է ԱՄՆ-ին: Այդ մասին հայտարարել է «Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի» տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ Ազգային հետախուզության ծառայության տնօրեն Դենիս Բլերի զեկույցը, թե Լեռնային Ղարաբաղում մեծացել է պատերազմի վերսկսման հավանականությունը:
Ըստ փորձագետի՝ զեկույցում Կովկասը համարվել է որպես թեժ կետ, որտեղ չի բացառվում նոր պատերազմը: «Կովկասում առկա է պատերազմի նոր, ավելի մեծ վտանգ՝ այս անգամ Lեռնային Ղարաբաղի շուրջ»,- նկատել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Վերջինիս կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի համար նվազել է Թուրքիայի կարեւորությունը, քանի որ ԱՄՆ հատուկ ծառայության զեկույցում որեւէ բառ չկա այդ երկրի մասին, մինչդեռ Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին մեծ առաջնահերթություն է տրվել":

США обеспокоены возможностью новой войны на Кавказе. Об этом заявил директор Армянского центра национальных и стратегических исследований Ричард Киракосян, комментируя заявление директора Национальной разведки США Дэниса Блэра о том, что в Нагорном Карабахе возросла вероятность возобновления войны.
По словам эксперта, в докладе Блэра Кавказ назван горячей точкой, в которой возможна новая война. «На Кавказе существует новая, более серьезная угроза войны, на этот раз – вокруг Нагорного Карабаха», — отметил Киракосян.
По его мнению, значение Турции для США понизилось, поскольку в докладе американской спецслужбы ничего о ней не говорится, «тогда как Армении и Нагорному Карабаху уделено большое внимание».