Կովկասում նոր պատերազմի հնարավորությունն անհանգստացնում է ԱՄՆ-ին: Այդ մասին հայտարարել է «Ռազմավարական եւ ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի» տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ Ազգային հետախուզության ծառայության տնօրեն Դենիս Բլերի զեկույցը, թե Լեռնային Ղարաբաղում մեծացել է պատերազմի վերսկսման հավանականությունը:
Ըստ փորձագետի՝ զեկույցում Կովկասը համարվել է որպես թեժ կետ, որտեղ չի բացառվում նոր պատերազմը: «Կովկասում առկա է պատերազմի նոր, ավելի մեծ վտանգ՝ այս անգամ Lեռնային Ղարաբաղի շուրջ»,- նկատել է Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Վերջինիս կարծիքով՝ ԱՄՆ-ի համար նվազել է Թուրքիայի կարեւորությունը, քանի որ ԱՄՆ հատուկ ծառայության զեկույցում որեւէ բառ չկա այդ երկրի մասին, մինչդեռ Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին մեծ առաջնահերթություն է տրվել":

“U.S. is concerned over the possibility of a new war in Caucasus,” Director of the Armenian Center for National and International Studies Richard Giragosian stated commenting on the statement by U.S. National Intelligence Director Dennis Blair that “fighting could flare between Armenia and Azerbaijan over the disputed region of Nagorno-Karabakh.”
According to the expert, Blair’s report indicates Caucasus as a hot spot where the war is possible. “There is a new and major threat of war in Caucasus over Nagorno-Karabakh conflict,” Giragosian noted.
He also emphasized that Turkey’s role for the U.S. has diminished, as the U.S. official did not mention Turkey in his report, “whereas Armenia and Nagorno-Karabakh are in the limelight”.